Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Τραγικο ξεκίνημα της σεζόν  (Read 6131 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline miscelano

• Hero Member
Re: Τραγικο ξεκίνημα της σεζόν
« Reply #10 on: 20 Dec, 2010, 14:43:18 »
ουτε σημανση της πιστας υπηρχε ουτε των εμποδιων....το χκ ευθηνεται 100% για μενα....οχι γιατι πεθανε το παλικαρι, αλλα γιατι εμεινε στο σημειο που χτυπησε πανω απο μια ωρα....

Offline drbalm

• Sr. Member
« Reply #11 on: 20 Dec, 2010, 14:46:23 »
Συλληπητήρια στην οικογένεια του παιδιού....

Για εμάς που μένουμε πίσω και συνεχίζουμε να κάνουμε αυτό που αγαπάμε ας μην μας προβληματίζει ποιος ευθύνεται και ποιος όχι, αυτό θα το ανακαλύψουν οι αρμόδιοι. Αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είανι ότι ακόμα και σε ένα χιονοδρομικό με 1000 μέτρα πίστα μπορεί να συμβεί το μοιραίο, ασχέτως αν είναι καλά οργανωμένο το χιονοδρομικό ή όχι. Εκεί πάνω ΕΜΕΙΣ πρέπει να φροντίζουμε για την ασφάλεια μας και να μην έχουμε ψευδαισθήσεις ότι βρισκόμαστε σε ελεγχόμενο περιβάλλον.

ΥΓ: Λίγο κυνικό το μήνυμα μου, αλλά και τα βουνά το ίδιο και περισσότερο κυνικά είναι

Offline AlBert

• Hero Member
« Reply #12 on: 20 Dec, 2010, 15:20:57 »
τραγικό και για το παιδί που χάθηκε αλλά και για την οικογένειά του.  :(
[don't spend time beating on a wall, hoping to transform it into a door]

Offline Leen

• Sr. Member
  • i'm not perfect.....but i'm always me....!!!
« Reply #13 on: 20 Dec, 2010, 16:28:23 »
Οχι, μονο εσυ αλλα και τα ατομα που ειναι κοντα εκεινη την ωρα.....οι φιλοι σου με λιγα λογια που τσουλατε μαζι......πως θα νιωσεις εκεινη την στιγμη......????

Ο καθενας μας θα μπορουσε να ειναι στην θεση του παιδιου....!!!! :badmood: :badmood:

Offline Efeli

• Hero Member
« Reply #14 on: 20 Dec, 2010, 19:50:25 »
Ανατρίχιασα!τετοια να μου λετε να μην κανω σκι καθόλου!φοβαμαι που φοβαμαι!απο τι το έπαθε?
EFI TSOULOUCHOPOULOU

Offline tassos

• Hero Member
  • 930m
« Reply #15 on: 20 Dec, 2010, 21:29:48 »
Σε διάφορα δημοσιεύματα στο Ιnternet διαβάζω οτι το παιδί χτύπησε σε βράχο εκτός πίστας. Εμείς τον βρήκαμε μέσα στην πίστα και στην άκρη.

Δεν είχε επαφή με το περιβάλλον, δεν μπορούσε να μιλήσει και ενέπνεε με δυσκολία, στα 2-3 λεπτά που έμεινα εκεί, είδη η κατάσταση του φαινόταν να επιδεινώνεται. 

Κατέβηκα για να ενημερώσω το προσωπικό του ΧΚ για την κατάσταση του. Μέσα σε 5 λεπτά περίπου εμφανίστηκε κάποιος με ένα σακίδιο και πήρε το πιατάκι για να ανέβει.

σε 10' περίπου εμφανίστηκε και το ρατρακ στην αρχή τις πίστας. μέχρι να ανέβουν πάνω σύνολο 20 λεπτά περίπου. Με ένα snowmobile και ένα φορείο πιστεύω θα ήταν πάνω στον μισό χρόνο.

Το εάν αυτό θεωρείται άμεση και αποτελεσματική διάσωση μάλλον θα το κρίνουν οι αρμόδιοι και όπως το ότι εάν δρούσαν πιο γρήγορα το το παιδί θα γλίτωνε. 

από οτι ακούστηκε το παλικάρη είχε τρωση μεγαλου αγγειου (κοιλης φλεβας) και ρηξη ηπατος

Η δικιά μου άποψη είναι θα μπορούσαν να είχαν δράση πολύ πιο γρήγορα. Αλλά πάλι όλα σχετικά είναι .......

Τα υπόλοιπα όπως τα είπε και ο Μίλτος.

Συλλυπητήρια στους συγγενείς και φίλους 

κρίμα....
« Last Edit: 20 Dec, 2010, 21:38:36 by tassos »

Offline Μίλτος

• Full Member
  • **
« Reply #16 on: 21 Dec, 2010, 07:32:55 »
ρε παιδιά γιατί δεν διαβάζετε λίγο το πρώτο κιόλας μήνυμα νομίζω πως είναι αρκετά διαφωτιστικό

Λοιπόν στο σημείο που έχασε την ζωή του ο 25χρονος είναι ακριβώς μετά από ένα κομμάτι πάγου που είχε η πίστα το παιδί δυστυχώς δεν είχε την εμπειρία για να διαχειριστεί τον πάγο   . Η πέτρα ήταν λίγα εκατοστά εκτός πίστας προεξείχε  περίπου 30 πόντους από το έδαφος. Φαντάζομαι ότι οι άνθρωποι του χιονοδρομικού φαντάστηκαν ότι έσπασε κανα χέρι κανα πόδι όχι τίποτα σοβαρό γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι τόσο σοβαρό χιονοδρομικό δεν έχει ένα snowmobile τέλος από ότι έμαθα ο 25χρονος άργησε πολύ περισσότερο από 20 λεπτά που είμασταν εμείς εκεί γιατί έπρεπε να πάει κάποιος και να φέρει το φορείο αυτά

Offline contanti

• Sr. Member
« Reply #17 on: 21 Dec, 2010, 09:11:43 »
Τα παιδια που ηταν παρων και ειδαν οτι ειδαν,εχετε αποφασισει να πατε και να δηλωσετε οτι ειδατε/οτι εχει πεσει στην αντιληψη σας?Στην αστυνομια,στην εισαγγελια κ.τ.λ.?

Offline Μίλτος

• Full Member
  • **
« Reply #18 on: 21 Dec, 2010, 09:31:08 »
constanti ειλικρινά δεν θέλω αυτό το σκηνικό να περάσει έτσι αλλά προσωπικά δεν ξέρω τι να κάνω η πρόταση σου είναι ποια? Να πάω στο χιονοδρομικό και να πω ήμουν παρόν χρησιμοποιήστε με? Να πάω στην αστυνομία? τι?

Offline contanti

• Sr. Member
« Reply #19 on: 21 Dec, 2010, 10:15:33 »
constanti ειλικρινά δεν θέλω αυτό το σκηνικό να περάσει έτσι αλλά προσωπικά δεν ξέρω τι να κάνω η πρόταση σου είναι ποια? Να πάω στο χιονοδρομικό και να πω ήμουν παρόν χρησιμοποιήστε με? Να πάω στην αστυνομία? τι?

Αν κατα την γνωμη σου,υπαρχουν ευθυνες (για τον οποιοδηποτε) λεω,αν εχεις την διαθεση να το αναφερεις.Αν πιστευεις οτι δεν τηρηθηκαν π.χ. τα μετρα ασφαλειας,τι ειδες γυρω απο τον χωρο του ατυχηματος.
Ακομα και αυτο που εγραψες ο ιδιος,οτι ησουν πανω απο το παιδι,αυτο δεν ειχε επαφη με το περιβαλλον,εχανε τις αισθησεις του και αποφασισαν να το βαλουν στο ρατρακ (τον σηκωσαν?Περπατουσε?Ειχε τις αισθησεις του?Ποια ηταν η κατασταση του??).

Μια αναφορα σαν αυτοπτης μαρτυρας.Πως κανουμε π.χ. στα τροχαια.
Φυσικα στην αστυνομια η στην εισαγγελια.

« Last Edit: 21 Dec, 2010, 10:17:17 by contanti »