Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Μεταχειρισμένα εξαρτήματα μετεωρολογικών σταθμών  (Read 6762 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Con

• Newbie
Έχει κάποιος την κονσόλα του μετεωρολογικού σταθμού national geographic 265Ne και δεν την χρειάζεται; Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είμαι διατεθειμένος να την αγοράσω γιατί η δικιά μου τα έφτυσε.
« Last Edit: 19 Dec, 2015, 01:48:46 by Con »

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
οταν λες τα εφτυσε τι ακριβως εννοεις;

Offline Con

• Newbie
οταν λες τα εφτυσε τι ακριβως εννοεις;
Είχε χαλάσει ο αισθητήρας της υγρασίας στον εξωτερικό πομπό. Έτσι λοιπόν, έβγαλα τον αισθητήρα της κονσόλας και τον έβαλα στον εξωτερικό πομπό. Όλα λειτούργησαν κομπλέ αλλά μετά δεν έδειχνε άνεμο και βροχή. Δοκίμασα και έναν άλλο αισθητήρα για επιβεβαίωση και αποδείχθηκε ότι υπήρχε θέμα στην κονσόλα. Έτσι, πήγα να βάλω τον χαλασμένο αισθητήρα στην κονσόλα με την λογική ότι μάλλον δεν έκλεινε το κύκλωμα και γι' αυτό όλα αυτά. Το αποτέλεσμα ήταν να μην ανάβει στο τέλος η κονσόλα καθόλου, μόνο όταν βάζεις τις μπαταρίες για πολύ λίγο και δείχνει ότι να 'ναι. Μετά σβήνει.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
 ξερεις και σκαλιζεις βλεπω!!  εγω μια φορα μονο εχω ανοιξει την κονσολα και εβαλα μια μικρη προεκταση κεραιας για να μην εχει κενα στην ληψη. οι αισθητηρες αυτοι ειναι πολυ ευαισθητοι και χρειαζεται πολυ "χαιδολογημα" αν θελεις να ξεκολησεις κατι. υπαρχει παντα ο κινδυνος με μια λαθος κινηση ο αισθητηρας-που ειναι στο μεγεθος φακης-  να χαλασει.τα μοντερνα ηλ. κυκλωματα συνεχως γινονται ολο και πιο μικρα και ολο πιο ευαισθητα.

Offline Con

• Newbie
ξερεις και σκαλιζεις βλεπω!!  εγω μια φορα μονο εχω ανοιξει την κονσολα και εβαλα μια μικρη προεκταση κεραιας για να μην εχει κενα στην ληψη. οι αισθητηρες αυτοι ειναι πολυ ευαισθητοι και χρειαζεται πολυ "χαιδολογημα" αν θελεις να ξεκολησεις κατι. υπαρχει παντα ο κινδυνος με μια λαθος κινηση ο αισθητηρας-που ειναι στο μεγεθος φακης-  να χαλασει.τα μοντερνα ηλ. κυκλωματα συνεχως γινονται ολο και πιο μικρα και ολο πιο ευαισθητα.
άσε, την πάτησα άσχημα.. δεν ξέρω αν διορθώνεται τουλάχιστον

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
 ο αισθητηρας θερμοκρασιας , ειναι διαφορετικος απο αυτον της υγρασιας να ξερεις.

Offline Con

• Newbie
ο αισθητηρας θερμοκρασιας , ειναι διαφορετικος απο αυτον της υγρασιας να ξερεις.
Υπάρχει λες περίπτωση να διορθωθεί το πρόβλημα;

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
να σου πω την αληθεια σε αυτον τον σταθμο δεν εχω σκαλισει εκτος της κεραιας τιποτε αλλο γιατι δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα τοσα χρονια.7 χρονια στα 8 κοντευει και δουλευει τελεια.απο μονο του σιγουρα δεν θα διορθωθει. αυτην την στιγμη πως δουλευει ακριβως;

Offline Con

• Newbie
να σου πω την αληθεια σε αυτον τον σταθμο δεν εχω σκαλισει εκτος της κεραιας τιποτε αλλο γιατι δεν εχει βγαλει κανενα προβλημα τοσα χρονια.7 χρονια στα 8 κοντευει και δουλευει τελεια.απο μονο του σιγουρα δεν θα διορθωθει. αυτην την στιγμη πως δουλευει ακριβως;
Ε καλά από μόνο του σίγουρα όχι. Όταν βάζω τις μπαταρίες στην κονσόλα απλά ανάβουν για λίγο τα πάντα στην κονσόλα, μετά αναβοσβήνουν και μετά γιοκ. Όλα αυτά γίνονται μέσα σε 2-3 δευτερόλεπτα. Όταν βάζεις τις μπαταρίες στην αρχή κανονικά κάνει έναν χαρακτηριστικό ήχο. Σ' εμένα ούτε αυτό κάνει. Λες να έχει βραχυκυκλώσει;

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
πολυ πιθανον. μπορει με το κολητηρι με το βαλε βγαλε τους αισθητηρες η κοληση να βραχυκυκλωσε καποιο κυκλωμα.αν μπορουσες να μας βγαλεις μερικες φωτογραφιες. αυτο το συμπτωμα που αναφερεις αναβοσβημα και μετα κλεισιμο μαλλον σε βραχυκυκλωμα παραπεμπει.μια φωτο του κυκλωματος εκει που σκαλισες θα βοηθουσε πολυ.δοκιμασε στην κονσολα να βγαλεις τελειως τον αισθητηρα που αλλαξες. να δεις σε πρωτη φαση αν παιζει ετσι η κονσολα