Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Επισκευή και ανακαίνιση εγκαταλελειμένου Μετεωρολογικού κλωβού  (Read 2517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
η ιστορία αρχίζει πρίν λίγο καιρό όταν βρήκα στον δρόμο σε κάποιο σημείο της χώρας μας έναν μετεωρολογικό σταθμο από τους δεκάδες που αφέθηκαν στην τύχη τους να σαπίσουν λόγω ελειψης προσωπικού και συντήρησης. πανάκριβα αναλογικά οργανα αφέθηκαν να σαπίσουν στην ύπαιθρο για τον απλούστατο λόγω οτι βρισκόμαστε στην ελλάδα....

αυτη ηταν ακριβως η εικόνα του μετεωρολογικού σταθμού. στο κέντρο και δεξιά διακρίνεται ο πεσμένος μετεωρολογικός σταθμος, ενώ στην μέση βλέπουμε και βροχόμετρο. πισω ακριβώς από τον κλωβό είναι η βάση του που ηταν σκουριασμένη εντελώς και αδύνατον να κουνηθεί γιατί ήταν μπηγμένη σε τσιμέντο στο έδαφος. λυπαται κανεις πραγματικα να βλεπει τετοια πανακριβα οργανα, πεταμενα και εγκαταλελειμενα στο ελεος του θεου. το λιγοτερο που μπορουσα να κανω ηταν να μαζεψω τον κλωβο.

o κλωβός αντεξε χαρη στην επαγγελματικη του κατασκευη και το ξυλο που ειναι πολυ καλης ποιοτητας ειδικο για κατασκευες εξωτερικου χωρου. στον ελευθερο χρονο μου και σιγα σιγα αρχισα την αναστηλωση του. αρχικα καθαριστηκε απο αραχνες και χορτα και χωματα.στην συνεχεια τον ξεμονταρα για να γινει επιθεωρηση της κατασκευης και απο μεσα. ευτυχως με λιγα μερεμετακια μπορεσε να σταθει ξανα στα πόδια του.χρειαστηκε βεβαια να γινουν ορισμένες προσθήκες στην κατασκευή σε κάποια σημεία που είχε ταλαιπωρηθεί

χρειάστηκε να τοποθετηθουν καινούργια ξύλα στην κορυφή για να μπεί ένα επιπλέον ξύλο για προστασία της κατασκευής αλλά και από τον ήλιο της οροφής του κλωβού. η οροφη ετσι θα είναι πάντα σε σκια .το αυθεντικο κομμάτι του κλωβού ήταν σε πολύ κακή κατάσταση και δεν μπορούσε να επαναχρησιμοποιηθεί και έτσι εφτιαξα ενα καινούργιο.

αφου στοκαριστηκε ολη η κατασκευη αρχισε το τελευταιο σταδιο. βαψιμο αρχικά με βελατούρα , αφού από την πολυκαιρια και την εγκατάκειψη είχε χαθεί ολο το αρχικό χρώμα. η πόρτα του κλωβού και η υπόλοιπη κατασκευή βάφονται χωριστά

ακολούθησαν 2 χέρια λαδομπογιά που είναι το τελευταίο στάδιο στην ανακαίνηση της κατασκευής

ο κλωβός είναι έτοιμος στην αρχική του μορφή τοποθετημένος πρόχειρα βέβαια σε ένα τραπεζάκι που έχω βάλει μέσα έναν αισθητήρα tfa για να γίνουν μετρήσεις σε σύγκριση με τον κλωβό που ηδη έχω στον μετεωρολογικό σταθμό.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
   ελαχιστη θερμ= 18,1  μεγιστη θερμ= 29,0

ελαχιστη θερμ=18,5 μεγιστη θερμ=29,5

πρακτικα δειχνουν το ιδιο αν υπολογισουμε οτι ο δευτερος ειναι πιο προχειρα στημενος πιο κοντα στο εδαφος και σε λιγο πιο κλειστο χωρο.

Offline vaya

• Hero Member
Μπραβο βρε Δημητρη...να δω εγω ποτε θα καταφερω να κανω κατι
με σταθμο εδω...ετσι οπως με πανε τα θηριακια μου ε, ισως οταν θα μαι
γραμμενη στο καπη ισως τα καταφερω :hahaha:
ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ   ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΠΟΛΗ