Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Δημιουργία απομακρυσμένου Μετεωρολογικού σταθμού  (Read 9016 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
δεν μας εχεις πει ακομα που θα τοποθετηθει ο μετεωρολογικος σταθμος σου.

Offline meteoippol

• Newbie
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Έχω στήσει ένα σταθμό σε pc  και τρέχω cumulus. Έχω ρυθμίσει  το bios να επανεκκινεί μετά από διακοπή ρεύματος και το cumulus να τρέχει ως service. Μέχρι τώρα λειτουργεί σωστά.

1) Ας υποθέσουμε ότι κάνω μετάβαση σε raspberry/cubieboard + debian + wview

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση ούτως ώστε α) το raspberry/cubieboard να επανεκκινεί αυτόματα μετά από διακοπή ηλεκτροδότησης (δεν διαθέτω Ups και έχω συχνές διακοπές σε κακοκαιρίες), και β) να φορτώνει το linux/wview αυτομάτως , αξιόπιστα και χωρίς δική μου παρέμβαση (unattended) ;

2) Το cumulus έχει δυνατότητα να ανεβάζει την ιστοσελίδα ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικούς παρόχους (hosts) ;

Το wview παρέχει αυτή τη δυνατότητα;

3) @MetFM η ιστοσελίδα σου στο σταθμό των Μουδανιών είναι ιδιαίτερη! Είναι αποτέλεσμα δικού σου προγραμματισμού ή είναι κάποιο έτοιμο πρότυπο (template) όπως το weatherbyyou ; Την τροφοδοτεί με στοιχεία το cumulus;

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα όπως και για τα ετερόκλητα θέματα που έθεσα.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Έχω στήσει ένα σταθμό σε pc  και τρέχω cumulus. Έχω ρυθμίσει  το bios να επανεκκινεί μετά από διακοπή ρεύματος και το cumulus να τρέχει ως service. Μέχρι τώρα λειτουργεί σωστά.

1) Ας υποθέσουμε ότι κάνω μετάβαση σε raspberry/cubieboard + debian + wview

Υπάρχει τρόπος/ρύθμιση ούτως ώστε α) το raspberry/cubieboard να επανεκκινεί αυτόματα μετά από διακοπή ηλεκτροδότησης (δεν διαθέτω Ups και έχω συχνές διακοπές σε κακοκαιρίες), και β) να φορτώνει το linux/wview αυτομάτως , αξιόπιστα και χωρίς δική μου παρέμβαση (unattended) ;

2) Το cumulus έχει δυνατότητα να ανεβάζει την ιστοσελίδα ταυτόχρονα σε 2 διαφορετικούς παρόχους (hosts) ;

Το wview παρέχει αυτή τη δυνατότητα;

3) @MetFM η ιστοσελίδα σου στο σταθμό των Μουδανιών είναι ιδιαίτερη! Είναι αποτέλεσμα δικού σου προγραμματισμού ή είναι κάποιο έτοιμο πρότυπο (template) όπως το weatherbyyou ; Την τροφοδοτεί με στοιχεία το cumulus;

Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα όπως και για τα ετερόκλητα θέματα που έθεσα.

κατ'αρχάς καλώς όρισες. Πάμε στα θέματα τώρα.
1)Το Cubieboard/Raspberry δεν διαθέτει διακόπτη ON/OFF και άρα μόλις βρεί ρεύμα κάνει εκκίνηση μόνο του αμέσως. 100% Cubieboard και όχι Raspberry τότε αφού μου λες έχεις διακοπές ρεύματος. Αυτό διότι το Cubieboard διαθέτει μνήμη NAND εκτός απο sd card και μπορείς να τα βάλεις όλα εκεί μέσα, στην αντίθετη περίπτωση του Raspberry που διαθέτει μόνο sd card δεν αντέχει πολλές διακοπές ρεύματος.
Με μια λέξη ΝΑΙ αλλά στο Cubieboard.
1β) ΝΑΙ και πάλι, το wview τρέχει ως υπηρεσία.
2)Αν και δεν υπάρχει αυτή η επιλογή, όμως εύκολα μπορείς να στέλνεις τα δεδομένα σου σε όσους hosts θέλεις
3)Είναι δική του ιδέα όλα αυτά, και ιδέα και η υλοποίηση .

Είτε επιλέξεις τον ένα δρόμο, της μεταφοράς σε wview+Linux, είτε τον άλλο της αναβάθμισης του template Cumulus ρώτα οτιδήποτε ώστε να μη δυσκολευτείς :)
« Last Edit: 17 Jan, 2015, 09:56:43 by blades »
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline meteoippol

• Newbie
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για την υποδοχή και τις απαντήσεις.

1) Εάν γνωρίζετε από την εμπειρία σας, το cubieboard από άποψη επεξεργαστή και μνήμης,   θα μπορούσε να σηκώσει και κάποιες άλλες εφαρμογές όπως openvpn,   elastix ( asterisk voip server)   και XBMC ;

2) Υπάρχει η δυνατότητα να φιλοξενηθεί /ανέβει η ιστοσελίδα του σταθμού μου και στο snowguide.gr, και ποιές είναι οι προυποθέσεις;

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
καλως ηλθες στο φορουμ καλη χρονια και θα χαρουμε πολυ να συμμετεχεις στο φορουμ μας!!

οποια μεθοδο και να ακολουθησεις-rusberry η cumulus θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε. γνωσεις και μερακι υπαρχει αρκετο.η ιστοσελιδα του σταθμου μου ειναι οντως δικιας μου κατασκευης αφου πρωτα διαβασα περι κατασκευης ιστοσελιδων. μπορεις να ρωτησεις αφοβα οτι θελεις, να ανοιξεις καποιο θεμα αν δεν σε εχουν καλυψει αυτα που εχουμε. εχεις ηδη σελιδα με μετεωρολογικο σταθμο; δωσε μας το λινκ αν υπαρχει.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Καλημέρα, καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για την υποδοχή και τις απαντήσεις.

1) Εάν γνωρίζετε από την εμπειρία σας, το cubieboard από άποψη επεξεργαστή και μνήμης,   θα μπορούσε να σηκώσει και κάποιες άλλες εφαρμογές όπως openvpn,   elastix ( asterisk voip server)   και XBMC ;

2) Υπάρχει η δυνατότητα να φιλοξενηθεί /ανέβει η ιστοσελίδα του σταθμού μου και στο snowguide.gr, και ποιές είναι οι προυποθέσεις;
Η διανομή που χρησιμοποιώ για το wview δεν έχει γραφικό περιβαλλον αλλα τίποτα δε σε εμποδίζει να βάλεις εσυ μια διανομή με γραφικά και να εχεις και xbmc ταυτοχρονα. Openvpn ναι ανετα και φανταζομαι και asterisk.
Το cubieboard είναι στα 1ghz και 4gb μνήμη nand αλλά δες εδώ αναλυτικά en.m.wikipedia.org/wiki/Cubieboard
Υπόψιν υπαρχουν 3 γενιές cubieboars, μονο με τις δυο πρωτες έχω ασχοληθεί/βρει διανομές,λογικά θα έχει και η τριτη ομως.

Το βασικό που πρεπει να δουμε δεν είναι τα tech specs μιας και αυτα που ζητας δεν καταναλωνουν πολλους πορους αλλά εαν ο πυρηνας kernel που ερχεται με τα images που είναι διαθέσιμα υποστηρίζουν xbmc, openvpn κλπ.Θα μπορέσω να κάνω εναν έλεγχο αύριο στο ιντερνετ σε σχετικές πηγες.(εδώ θα ήθελα μια υπενθύμιση όμως,ενα μήνυμα εδώ πχ)

Όσο για τη φιλοξενία στο server οι προϋποθέσεις είναι να ανεβαζεις εικόνα και δεδομένα ανα 10 λεπτα και όχι ανα 1' πχ και επίσης μια αναφορά με link προς το forum και στο κεντρικό website μας μέσα στη σελιδα του σταθμου

sent from my Huawei P6

Offline meteoippol

• Newbie
καλως ηλθες στο φορουμ καλη χρονια και θα χαρουμε πολυ να συμμετεχεις στο φορουμ μας!!
.... εχεις ηδη σελιδα με μετεωρολογικο σταθμο; δωσε μας το λινκ αν υπαρχει.

Ευχαριστώ MetFM, λειτουργώ τον σταθμό σχεδόν τρία χρόνια. Κλωβός ιδιοκατασκευή με ανεμιστηράκι. Βγαίνει στο διαδίκτυο μέσω κινητής τηλεφωνίας με ογκοχρέωση, οπότε τροποποίησα τις σελίδες του Cumulus ώστε να μεταδίδονται μόνο τα απαραίτητα δεδομένα. Έχετε μήνυμα αμφότεροι.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
ναι ειδα το λινκ. τον γνωριζω τον σταθμο σου. θα ειναι πολυ ωραια να ανεβει η σελιδα σου μεσω του snowguide.gr μιας και ο σερβερ που εχουμε ειναι ταχυτατος και αξιοπιστος. για οτιδηποτε αφορα το cumulus μπορεις να ρωτησεις.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
καλωσορίζουμε το μετ.σταθμό της Ιπποκρατειου Πολιτείας στην παρέα με τους υπόλοιπους
http://ippokrateios-politeia.snowguide.gr/

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
πολλα συγχαρητηρια γιωργο.