Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Camber,rocker,hybrid και λοιπές τεχνολογίες.  (Read 5517 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline OxidE

• Newbie
Πέρασαν 3 χρόνια απο τότε που πήρα το πρώτο μου σανίδι και λέω σιγά σιγά να το αλλάξω μιας και του έχω αλλάξει λίγο τα φώτα.Επίσης ξεκίνησε και η κοπέλα μου φέτος και τα πάει πολύ καλά για μόλις 11 μέρες τσουλήματος οπότε απο του χρόνου θα πρέπει να έχει και αυτή το δικό της εξοπλισμό μιας και τα έσκασε χοντρά φέτος στο ενοικιαστήριο.

Απο σχέδια κτλ που έχουμε δει τείνουμε περισσότερο έως τελείως στην arbor.Εγώ γλυκοκοιτάζω το wasteland και η κοπέλα μου το swoon.
Έχω μπερδευτεί λίγο με τα σωστά μεγέθη και με τις τεχνολογίες τις κάθε εταιρίας.Αυτά που κοιτάμε είναι rocker και έχουν ένα σύστημα που λέγεται grip tech και έχει δύο μικρά εξογκώματα στα πλάγια που λέει είναι για σταθερότητα σε μεγαλύτερες ταχύτητες.
Τέλος πάντων δε τα έχω καταλάβει και πολύ καλά όλα αυτά οπότε ας το αναλύσουμε λίγο..Για πείτε  ;)

Επίσης να αναφέρω και λίγο τι φάση είμαστε για να μας προτείνετε και μέγεθος σανιδιού ή να μας πείτε να κοιτάξουμε κάτι άλλο.

Εγω: 1.75 περίπου ύψος και 58-60 κιλά.Στο βουνό δοκιμάζω τα πάντα αλλά κυρίως παίζω στις πούδρες και στα φυσικά άλματα του βουνού αλλά πάω και πίστες,δοκιμάζω grinds σε κανα σωλήνα κτλ. Τα πάντα όλα!

Η κοπέλα μου: Ακόμα το παλεύει και τις αρέσει περισσότερο η πούδρα.Άλματα και τέτοια δεν κάνει ακόμα βέβαια. Ύψος 1.66 περίπου και 55 κιλά.

Its better to be hated for what you are than to be loved for what you are not

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
πρεπει να το δει ο mafia αυτο το θεμα, ειναι ο πλεον ειδικος
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline OxidE

• Newbie
Ίσως το είδε ήδη και ετοιμάζει σούπερ ανάλυση  :hehehe:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
ωχ ωχ να ετοιμαζω το server και τη βάση δεδομένων να δεχτεί κάτι τέτοιο :hehehe: :hehehe:
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline mafia

• Hero Member
Φιλε OxidE το wasteland ειναι μια χαρα σανιδι με τις τεχνολογιες του και τα ολα του.

Το grip tech ειναι κατι σαν το magna traction της Libtech αλλα στο ποιο χαλαρο, περιπου στο υψος απο τις δεστρες ειναι τα εξογκώματα. Αν κανουν δουλεια ή οχι δεν το ξερω αλλα οτι φορας καλο ειναι!  ;)
Για τα κιλα σου το 156 ειναι μια χαρα, το 158 θα εισαι οριακα στα κιλα σου αρα δεν σου το προτείνω.
Με το 156 και μια μικρη αλαγη στις δεστρες προς τα πισω, η πουδρα θα ειναι προσβάσιμη χαλαρα.

Για το Swoon να ξερεις οτι θα ειναι λιγο δυσκολο για την κοπελια (αν και δεν ξερω σε τι επιπεδο ειναι) το σανιδι ειναι για INTERMEDIATE TO ADVANCED αναβατη και εχω την εντυπωση οτι η κοπελα δεν ειναι ακομα intermediate και το σανιδι θελει επιθετικο καβαλημα για να σου δωσει τα πλεονεκτηματα του (το ιδιο και για το wasteland).
Το μηκος για τα κιλα της καλο θα ειναι το 151 αν και ολα  την καλυπτουν στα 55 κιλα το 151 θα την βγαζει ανετα στις πουδρες χωρις να την δυσκολεύει στο χειρισμο.

Αυτα για την ωρα και μην βιαστείτε μιας και μεχρι τα επομενα χιονια ειναι μακρυς ο δρομος ακομα! ;) 

In a system that has destroyed all adventure, the only adventure left is to destroy the system.

Offline OxidE

• Newbie
Καλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο για τον επόμενο χειμώνα εννοείται αλλά κοιτάμε και μαθαίνουμε απο τώρα :) To camber και το rocker τόσο μεγάλες διαφορές έχουν?Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα απο το καθένα και ξεχωριστά και σε σχέση με το άλλο?Το hybrid που είναι μίξη είναι θεωρητικά καλύτερο?

Offline mafia

• Hero Member
Καλά ακόμα έχουμε πολύ δρόμο για τον επόμενο χειμώνα εννοείται αλλά κοιτάμε και μαθαίνουμε απο τώρα :) To camber και το rocker τόσο μεγάλες διαφορές έχουν?Ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα απο το καθένα και ξεχωριστά και σε σχέση με το άλλο?Το hybrid που είναι μίξη είναι θεωρητικά καλύτερο?

Ανοίγεις το μεγαλύτερο θέμα πάνω στις τεχνολογίες με αυτή την ερώτηση αλλά  ταυτόχρονα λύνεται απλά : ότι γουστάρει ο καθένας.

Σε γενικες γραμμες το Rocker ειναι ποιο εύχρηστο για να μαθεις και να εξελιχθεις και σε πουδρα μπορεις να πεσεις 2 πόντους στο μηκος του σανιδιού χωρίς να χασεις  το flow την πλευση, σε σχεση παντα με τα Camper παντα.
Από την αλλη τα Camper εχουν καλύτερο ποπ ή ολι, και ειναι ποιο σταθερα.
Τα Hybrid προσπαθούν να τα συνδυάσουν είτε τμηματικά π.χ. (camper-rocker-camper) είτε κατά μήκος όπως το TBT.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα! :)
In a system that has destroyed all adventure, the only adventure left is to destroy the system.

Offline OxidE

• Newbie
Μπέρδεμα μεγάλο.Με έχει πονέσει το κεφάλι για να βγάλω άκρη. Υπάρχουν τόσα πολλά σχέδια: Rocker,camber,flat, rocker-camber-rocker, camber-rocker-camber, rocker-flat-rocker αααααααααααααα δε ξέρω αλλά αυτά τα hybrids δε με εμπνέουν σιγουριά.Πιστεύω ότι πάνε να κάνουν μια απόλα χωρίς να καταφέρνουν κάτι καλά.
Τώρα το rocker σκέτο μου φαίνεται σαν να μη μου ταιριάζει άρα το wasteland που κοιτάω μάλλον τρώει άκυρο.Δε ξέρω,ίσως πάλι αλλάξω γνώμη  :very angry: