Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: φαγητο κοντα στη Βασιλιτσα  (Read 6040 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
φαγητο κοντα στη Βασιλιτσα
« on: 14 Jan, 2014, 01:24:57 »
Μεσα ειμαι ,μολις ριξει χιονι θα ανεβω ,θελω να παω και στο περιβολι να δω ενα φιλο που μενει τον χειμωνα επανω εχει ταβερνακι και αυτος ,και μαλλον απο την πολυ δουλεια που εχει θα φυγει τον μαρτιο για νοτιο αφρικη
δε μου λες, στην αετοφωλια της πινδου εχεις παει ποτε?ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλα.μια ταβερνα ειναι στο μεσον του πουθενα λιγο πριν την αβδελλα
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
Re: φαγητο κοντα στη Βασιλιτσα
« Reply #1 on: 14 Jan, 2014, 20:39:25 »
Φετος το καλοκαιρι πηγα,πολυ ωραιο μερος μεσα στα ρομπολα.Ειναι σε μια στροφη κατεβαινοντας πριν τον ορλιακα.Μια οικογενεια το εχει με μαλλον 6 η 7 παιδια και εχουν το σπιτι τους απο πανω.     Δουλευουν οικογενειακως ολοι τους,τα πιτσιρικια μας σερβιραν.Λειτουργει και τον χειμωνα και ρωτουσα τα παιδια τον χειμωνα με τα χιονια πως πατε σχολειο και μου ειπαν ξερα δεν παμε σχολειο.Παντως εχει τρομερα φαγητα και θεα κατσε καλα.Ακριβως απο κατω σε ενα σαν ρεμα ηταν μια καλυβα με μια γουρουνα απεξω,πρεπει να μενει κανενας τρελος σαν και εμας εκει. Εγω παντως ανετα εμενα εναν χειμωνα  εκει
Παντος καιρου και πασης ελλαδος

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #2 on: 14 Jan, 2014, 22:05:54 »
στην αετοφωλια της πινδου λες?

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
« Reply #3 on: 14 Jan, 2014, 23:07:23 »
στην αετοφωλια της πινδου λες?
ναι εαν τυχει και περασεις απο εκει να πας,και το χειμερινο περιβαλον μεσα στο μαγαζι ειναι πολυ ομορφο τζακαρα πετρα και ξυλο

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #4 on: 14 Jan, 2014, 23:12:20 »
ναι ημασταν διπλα τις προαλλες αλλα ηταν αργα και παγωνε ο δρομος και το αφησαμε,συνεχισαμε το δρομο για αβδελλα.
επισης εμαθα(αν αυτος που μου το ειπε δεν κανει λαθος) οτι καθημερινες δεν εχουν φαγητο,δεν σερβιρουν.

ο τυπος εχει πολυ καλη φημη στους κυκλους της βασιλιτσας, στους κυκλους των παλαιων της βασιλιτσας και τον ξερουν ολοι απο το σαλε που ειχε στη βασιλιτσα παλια,εχω ακουσει πολλες ιστοριες για αυτο το σαλε τοτε ειδικα για χιονοκαταστασεις

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
« Reply #5 on: 14 Jan, 2014, 23:27:26 »
για χειμωνα δεν ξερω τι παιζει ισως επειδη δεν ανεβαινει κοσμος επανω λογω κρισης και αχιονιας.Τι μου θυμισες τωρα στο καταφυγιο της βασιλιλιτσας πριν χρονια αποκλεισμενοι μια βδομαδα μεσα,    χιονοθυελλα και ομιχλη να μην βλεπεις μετρο,και το ειχε τοτε ενας χαρης,και τρωγαμε μια εβδομαδα χοιρινο με πρασα πρωι μεσημερι βραδυ δεν μπορουσε να πει και το ρ πολυ γελιο βγαλαμε

Offline miscelano

• Hero Member
« Reply #6 on: 15 Jan, 2014, 12:05:34 »
εχω παει 2-3 φορες...καλος ειναι αλλα λιιιγο ακριβος...με λιγοτερα τρως το ιδιο καλα περιξ του βουνου

Offline StavRos

• Hero Member
« Reply #7 on: 15 Jan, 2014, 13:25:04 »
δικιο εχει ο χρηστος

και στην σμιξη το ''καταραχι'' το παλιο ''μασα ξαπλα και ραχατι'' ειχε τρομερο φαγητο (σαν καταραχι) αλλα εκλεισε :(

αυτο ειναι της κοινοτητας και το νοικιαζει σε ιδιωτες και προφανως δεν εβγαινε  ':

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
« Reply #8 on: 15 Jan, 2014, 16:44:44 »
φαγητο φτηνο μονο στο λα φιτσιορλου ντι λα μουντι του τακη του μαλλια στην αβδελλα,λογαριασμος κατα προσεγγιση οτι και οσο φατε 5 ευραιους μονο κατα ατομο χαχαχα,   ασε που το μαγαζι ειναι τιγκα συνεχεια (5 τραπεζια εχει μοναχα)

Offline miscelano

• Hero Member
« Reply #9 on: 15 Jan, 2014, 17:44:52 »
δεν εχω παει ποτε αβδελλα για φαγητο...δε βολεψε...εμεις σταματαμε συνηθως στους μαυραναιους, στην πυροστια...ο βασιλης δεν παιζεται!!!ασε που βγαινεις μετα κατευθειαν εγνατια και δεν εχεις να κατεβεις ολο το βουνο...