Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: μετεωρολογικος σταθμος στην Αβδελλα 1300μ  (Read 52099 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
καλυτερα ρυθμισε το απο τα bios.μην την πατησουμε-βλεπε σαμαρινα :hahaha:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
εχω κανει και στο Διστρατο τη ρυθμιση αυτη αλλα δεν ανοιγει μονο του τελικα, δε ξερω γιατι
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
οχ να το αδυνατο σημειο. γιατι κυριε linux? :hahaha: :hahaha:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
το BIOS ρε ειναι πριν φορτωσει οτιδηποτε, που να ξερω?
αυτο που με απασχολει πιο πολυ με τον Αβδελλοσταθμο ειναι ο υπολογιστης που εχουν παει στην κοινοτητα, αναρωτιεμαι τι θα βρω, τι θα δουν τα ματια μου χαχαχαχα
δεν εχω απαιτησεις, αλλα πρεπει να εχει 2 usb και cd rom drive. αυτα τα 2 με ανησυχουν

Kosta Petra

• Guest
 Χαιρετώ  την όμορφη  παρέα του snow guide….Το όνομα μου είναι Κώστας  Κόκκαλης και είμαι ο ιδιόκτητης του σταθμού στην Πέτρα Ζαγοριού. Έχοντας εμπειρία από την κατασκευή του δικού μου κλωβού στον national 265 που έχω θέλω να σας επισημάνω κάποια σημεία σχετικά με την κατασκευή του κλωβού… Καταρχήν α αέρας θα πρέπει να μπαίνει από το κάτω μέρος του σωλήνα και να πηγαίνει προ τα επάνω… Έτσι γίνετε και στους Davis  από τους οποίους προέρχεται η πατέντα… Το ανεμιστήρα που έχεις πάρει είναι μικρό ,εγώ στον δικό μου έχω 12αρι,οι Davis έχουν λίγο μεγαλύτερο ακόμη….. Με την ζεστή θα σου τσιμπάει σίγουρα  προς τα επάνω με τόσο μικρό και επίσης πρέπει να κλήσεις και τα κενά που αφήνει το μικρό ανεμιστήρα στον σωλήνα γιατί θα τραβαει και από εκεί αέρα και θα μειωθεί η ροη από το κατω μέρος του σωλήνα προς τα επάνω… Όσο για την κάμερα αν εννοείς c 905 γιατί  c 915 δεν υπάρχει,είναι η καλύτερη επιλογή από web cam που μπορείς να πάρεις απλά να έχεις υπόψη σου πως αν χρησιμοποιήσεις windows και το tin cam θα έχεις ακόμη καλύτερη ποιότητα εικόνας…… και εγώ αυτή έχω. Την επιλογή power on δυστυχώς δεν την έχουν όλου  οι bios……Ελπίζω να βοήθησα ,και γρήγορα να δούμε και τον σταθμό on line.

Offline JIMMY YRV 4WD

• Hero Member
  • ARIS 4 EVER!!
σε ευχαριστουμε κωστα!!
"DRIVING, MY CAR (DAIHATSU) AND MY NAME  (DIMITRIS) ALL BEGIN WITH D ."

SNOW=HEALTH

ΜΑΣ ΣΤΕΙΛΑΤΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΣΑΣ !!

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Χαιρετώ  την όμορφη  παρέα του snow guide….Το όνομα μου είναι Κώστας  Κόκκαλης και είμαι ο ιδιόκτητης του σταθμού στην Πέτρα Ζαγοριού. Έχοντας εμπειρία από την κατασκευή του δικού μου κλωβού στον national 265 που έχω θέλω να σας επισημάνω κάποια σημεία σχετικά με την κατασκευή του κλωβού… Καταρχήν α αέρας θα πρέπει να μπαίνει από το κάτω μέρος του σωλήνα και να πηγαίνει προ τα επάνω… Έτσι γίνετε και στους Davis  από τους οποίους προέρχεται η πατέντα… Το ανεμιστήρα που έχεις πάρει είναι μικρό ,εγώ στον δικό μου έχω 12αρι,οι Davis έχουν λίγο μεγαλύτερο ακόμη….. Με την ζεστή θα σου τσιμπάει σίγουρα  προς τα επάνω με τόσο μικρό και επίσης πρέπει να κλήσεις και τα κενά που αφήνει το μικρό ανεμιστήρα στον σωλήνα γιατί θα τραβαει και από εκεί αέρα και θα μειωθεί η ροη από το κατω μέρος του σωλήνα προς τα επάνω… Όσο για την κάμερα αν εννοείς c 905 γιατί  c 915 δεν υπάρχει,είναι η καλύτερη επιλογή από web cam που μπορείς να πάρεις απλά να έχεις υπόψη σου πως αν χρησιμοποιήσεις windows και το tin cam θα έχεις ακόμη καλύτερη ποιότητα εικόνας…… και εγώ αυτή έχω. Την επιλογή power on δυστυχώς δεν την έχουν όλου  οι bios……Ελπίζω να βοήθησα ,και γρήγορα να δούμε και τον σταθμό on line.

Ευχαριστώ πολυ για το ενδιαφερον Κωστα, μόλις γυρισα απο Βασιλιτσα διακοπες και τωρα θα δω πως και τι μπορω να κανω για αυτα που λες αν και δεν ειναι δυσκολα

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Νομίζω το σύστημα με τα πλαστικά πιατάκια ήταν λάθος, περιμενω τις αποψεις σας βασει των  παρακατω στοιχειων

1270μ. Αβδέλλα
Τώρα: 28.5
Μέγιστη: 30.4
Ελάχιστη: 13.3

1430μ. Σαμαρίνα
Τώρα: 21.9
Μέγιστη: 25.2
ΕΛάχιστη: 12.6

1024μ. Βωβούσα
Τώρα: 22.8
Μέγιστη: 26.8
Ελάχιστη: 8.6

950m. Δίστρατο
Τώρα: 26.2
Μέγιστη: 29.7
Ελάχιστη: 12.4

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
δεν πιστευω να περιμενετε τη γνωμη μου.τελειως λαθος τοποθετηση. οπως στον ολυμπο. 

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
και εγω ετσι πιστευω, σε πρωτη φαση να φυγει και να παει μακρυα απο την πετρα και αν ακομα τσιμπαει τοτε να μπει μεσα σε ξυλινο αντι πλαστικο κλωβο. αν και αυτος εχει ανεμιστηρακο