Author Topic: Εκδρομη στη Ρουμανια  (Read 37880 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mafia

• Συντονιστής
  • Hero Member
Εκδρομη στη Ρουμανια
« on: 18 Sep, 2010, 20:16:17 »
Με ενα πρωτο ψαξιμο (ρωτησα τον γερο μου) μου ειπε λιγο νοτια του Brasow    Sinaia  kai  Predeal απο τα καλητερα ski resorts στη χωρα!!! 3-3,5 ωρες απο Ρουμανο-Βουλγαρικα συνορα!
Θα μαθω περισοτερα και θα πω! Αυτο το Google earth ειναι για τον π..τσ. καβαλα!
Μαστορα παρε καμια πληροφορια απο τα φιλαρακια σου, κατι μπορει να ξερουν παραπανω μιας και πηγαν προσφατα!
« Last Edit: 18 Sep, 2010, 20:22:04 by mafia »
In a system that has destroyed all adventure, the only adventure left is to destroy the system.

Offline miscelano

• Hero Member
Re: Εκδρομη στη Ρουμανια
« Reply #1 on: 18 Sep, 2010, 21:38:43 »
μακρια ειναι ρε μαφιοζε...εχει και ποιο κοντα χκ που δεν εχουμε παει....εγω ας πουμε εχω παει μονο στο μπανσκο....φετος εχει σειρα το μποροβετς....μετα εχει παμποροβο, το αλλο στη σερβια το καπαονικ η καπως ετσι....αν ειναι 3,5-4 ωρες απο τον δουναβη μλκ μου θελεις κανα 12 ωρες απο κοζανη για να φτασεις πανω κατω...αυστρια πας που λεει ο λογος...

Offline mafia

• Συντονιστής
  • Hero Member
« Reply #2 on: 18 Sep, 2010, 22:20:23 »
Καλα ρε αγορι δε σου βαλαμε το μαχαιρι στον λαιμο, ετσι κι'αλλιως μια σκεψη ειναι και τη μελεταμε. Εσυ πηγες και ενα Bansko, εγω που δεν εχω παει πουθενα, τι να πω? Εσυ βαζε κανα τρελο βιντεακι στο φατσοβιβλιο απο το εσυσωληνα να μας φτιαχνεις!!!       
« Last Edit: 18 Sep, 2010, 22:22:35 by mafia »
In a system that has destroyed all adventure, the only adventure left is to destroy the system.

Offline miscelano

• Hero Member
« Reply #3 on: 19 Sep, 2010, 08:41:18 »
 :P :P :P :P :P :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-* :-*

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #4 on: 19 Sep, 2010, 13:04:36 »
μακρια ειναι ρε μαφιοζε...εχει και ποιο κοντα χκ που δεν εχουμε παει....εγω ας πουμε εχω παει μονο στο μπανσκο....φετος εχει σειρα το μποροβετς....μετα εχει παμποροβο, το αλλο στη σερβια το καπαονικ η καπως ετσι....αν ειναι 3,5-4 ωρες απο τον δουναβη μλκ μου θελεις κανα 12 ωρες απο κοζανη για να φτασεις πανω κατω...αυστρια πας που λεει ο λογος...

ναι αλλα αλλο Ρουμανια,αλλο Βουλγαρια και αλλο Αλπεις ;) εγω πιστευω πρεπει να επενδυσουμε λιγο χρονο εκει αν τελικα.....
κατι φιλοι φιλων που πηγαν περσι το χειμωνα στη Ρουμανια για σκι γυρισαν πισω με καλες εντυπωσεις.
Προσωπικα το τελευταιο καιρο ηθελα ενα ταξιδι Ρουμανια ανεξαρτητα απο τις χιονοδρομιες(αν και προτιμω τις Σκανδιναβικες χωρες)αμα κατσει να το συνδυασω με σκι σανιδι θα εχει και φαση.....
βλεπουμε τα παντα και συζηταμε παιδες
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #5 on: 19 Sep, 2010, 14:26:39 »
ψηφιζω Ρουμανια για σκι και σανιδι για πολλους λογους,να μερικοι
1.εχει χιονοδρομικα που δεν εχουν υπερκαταναλωθει οπως στις Αλπεις και στη Βουλγαρια,ενας απο τους λογους που δε παταω εκει ειναι αυτο το πραγμα(ειμαι αντιδραστικουλης παναθεμα με)
2.ειναι ψιλομυστηριακη χωρα για μενα τουλαχιστον
3.τρομερη εμπειρια αμα παμε με τα καρα μας,3-4 ανα καρο
4.μπορει σε καμια πιστα να πετυχουμε το Δρακουλα :P

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #6 on: 19 Sep, 2010, 14:55:25 »
εδω ειμαστε μαγκες
Google Maps

Αναχωρηση Αθηνα (ο καθενας υπολογιζει βασει που μενει απο δω και περα)
Προορισμος Sinaia χιονοδρομικο (ας πουμε)
PLAN A

Αθηνα-Προμαχωνας=616κμ=7 ωρες=60 λιτρα βενζινης=80ευρω βενζινη
Προμαχωνας-Σοφια Βουλγαρια=180κμ=3 ωρες=16 λιτρα βενζινης=18 ευρω βενζινη
Διαυκτερευση στη Σοφια στοιχιζει απο 25 εως 150 ευρω το δικλινο
Σοφια Βουλγαρια-Sinaia=564km=8 ωρες=50 λιτρα βενζινης=50 ευρω βενζινη

ΣΥΝΟΛΟ 1350κμ=18 ωρες=126 λιτρα βενζινης=150 ευρω βενζινη ΑΝΑ αυτοκινητο + κανενα 40αρι ευρω το δικλινο η διανυκτερευση Σοφια

PLAN B

Οπως το παραπανω σχεδιο αλλα κανουμε και μια διανυκτερευση στο Βουκουρεστι + 40 ευρω το δικλινο δηλαδη

οποτε εχουμε και λεμε,αν ξεκινησουν σε ενα αυτοκινητο 4 ατομα απο Αθηνα πχ τα μεταφορικα εξοδα+οι 2 διανυκτερευσεις,μια στη Σοφια και μια στο Βουκουρεστι και τα ιδια στην επιστροφη τοτε θα βγει ενα πακετο για τον καθε ενα 150 ευρω
« Last Edit: 20 Sep, 2010, 00:44:04 by blades »

Offline mafia

• Συντονιστής
  • Hero Member
« Reply #7 on: 19 Sep, 2010, 15:17:40 »
Λιγο ποιο βορεια περιπου 2 ωρες απο Predeal  ειναι το καστρο του Δρακουλα!!! Γενικα εχει πολυ ωραια μερη εκει γυρο!!!  :)

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #8 on: 19 Sep, 2010, 15:31:06 »
Λιγο ποιο βορεια περιπου 2 ωρες απο Predeal  ειναι το καστρο του Δρακουλα!!! Γενικα εχει πολυ ωραια μερη εκει γυρο!!!  :)

μπα τα φοβαμαι αυτα :P

Mafioze κοιτα το προηγουμενο μου post,το εφτιαξα μετα απο ερευνα,στις ερευνες για οδικα ταξιδια δε πιανομαι με τιποτα.πηγα Βαρκελωνη περσι οδικως και αποδειχθηκα expert στην οργανωση οδικων ταξιδιων
« Last Edit: 19 Sep, 2010, 15:36:06 by blades »

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #9 on: 19 Sep, 2010, 15:32:38 »
μερικες χρησιμες πληροφοριες:

διοδια απο Προμαχωνα εως και Predeal ειναι μονο 12 ευρω και για πηγαινε και για ελα
η βενζινη στη Βουλγαρια εχει 1.1ευρω ανα λιτρο
και στη Ρουμανια η βενζινη εχει 0.9κατι το λιτρο