Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Συζητηση για τη χιονοστοιβαδα στη Βασιλιτσα 12/2/2012  (Read 26283 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Μίλτος

• Full Member
  • **
http://www.youtube.com/watch?v=Tbuk9AyEap8&feature=player_embedded

¨ενα βίντεο από θαμμένο σε χιονοστιβάδα

Offline tirol

• Hero Member
Λύνεις το σακίδιο αν έχει βάρος.(αν έχεις αναρριχητικό ή κατασκηνωτικό εξοπλισμό μέσα πχ ή οτιδήποτε το κάνει βαρύ).
Το βάρος θα σε κρατήσει κάτω σίγουρα.
Υπάρχει και η θεωρία που λέει ότι ένα ελαφρύ σακίδιο θα σε κρατήσει ψηλά..δεν ξέρω αν ισχύει.
Πρέπει να χαλαρώσεις τα din της δέστρας επίσης ωστε να βγούν τα σκι.
Γενικά δεν πρέπει να έχεις τίποτα επάνω σου ώστε να κάνεις προσπάθειες να βγείς κάνοντας κινήσεις που κάνουμε στο κολύμπι κουνόντας χέρια-πόδια, ειδικά στην αρχή και στο τέλος που η ταχύτητα της χιονοστιβάδας είναι μικρή.

Offline vasilitsa freak

• Full Member
  • **
εμ αυτα τα παραδειγματα προς αποφυγη πρεπει να κοιταζουμε οχι τα αλλα που ολα πανε καλα.
Ετοιμασου για σχολη χειμερινου βουνου του χρονου,θα παμε παρεα(διαλεξε εσυ τη σχολη)
Του χρόνου μπορεί να είμαι Γερμανία  Γιώργο :22:
Ενδιαφέρον αυτό με την κορδέλα που είπε ο Κώστας πάντως! Ασε που σκέφτομαι να αγοράσω avalanche airbag. Για το αρβα όλο άσχημα λόγια ακούω.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
εμ αυτα τα παραδειγματα προς αποφυγη πρεπει να κοιταζουμε οχι τα αλλα που ολα πανε καλα.
Ετοιμασου για σχολη χειμερινου βουνου του χρονου,θα παμε παρεα(διαλεξε εσυ τη σχολη)
Του χρόνου μπορεί να είμαι Γερμανία  Γιώργο 
Ενδιαφέρον αυτό με την κορδέλα που είπε ο Κώστας πάντως! Ασε που σκέφτομαι να αγοράσω avalanche airbag. Για το αρβα όλο άσχημα λόγια ακούω.
κοιτα ολα εχουν μια σειρα.το arva τι να το κανεις αμα το εχεις μονο εσυ?πρεπει να εχει ολη η ομαδα τετοιο αλλιως αστο σπιτι.(αρνητικα το arva?για πες κανα-δυο  )
Αμα πας Γερμανια εχει και εκει σχολες,περισσοτερο ακριβες αλλα πιο ολοκληρομενες ;)

yg.το αirbag ειναι ακριβουτσικο αλλα ενταξει μπορει να σου σωσει τη ζωη,ποσο την εκτιμας? ;) ;) ;) 
« Last Edit: 17 Feb, 2012, 17:18:16 by blades »
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline vasilitsa freak

• Full Member
  • **
κοιτα ολα εχουν μια σειρα.το arva τι να το κανεις αμα το εχεις μονο εσυ?πρεπει να εχει ολη η ομαδα τετοιο αλλιως αστο σπιτι.(αρνητικα το arva?για πες κανα-δυο  )
Αμα πας Γερμανια εχει και εκει σχολες,περισσοτερο ακριβες αλλα πιο ολοκληρομενες ;)
yg.το αirbag ειναι ακριβουτσικο αλλα ενταξει μπορει να σου σωσει τη ζωη,ποσο την εκτιμας? ;) ;) ;)

Μέχρι να βρεις κάποιον με το αρβα, θα έχει πεθάνει ο θαμένος! Θέλει 1ον πολύ καλό αρβα και 2ον πολύ καλή γνώση χρήσης του. Και πάλι θα είναι δύσκολο αν ο άλλος είναι βαθιά θαμένος σε μεγάλη έκταση, δε μιλάμε για εκτάσεις τύπου Κ2 που θα έχεις δει κιόλας τον άλλο που έπεσε κτλ.
Το airbag μπορεί να είναι ακριβό πολύ, αλλά όταν νιώσεις ότι σε παίρνει μαζί της η χιονοστοιβάδα τραβάς το μοχλό και ελπίζεις να μη σε ρίξει σε πέτρες-δέντρα κτλ. Στο 95% νομίζω ότι επιπλέεις με το abs airbag. Θέλει όμως αν το πάρεις μαζί με όλα τα άλλα βγαίνει γύρω στο 1000ρικο  :10:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member

Μέχρι να βρεις κάποιον με το αρβα, θα έχει πεθάνει ο θαμένος! Θέλει 1ον πολύ καλό αρβα και 2ον πολύ καλή γνώση χρήσης του. Και πάλι θα είναι δύσκολο αν ο άλλος είναι βαθιά θαμένος σε μεγάλη έκταση, δε μιλάμε για εκτάσεις τύπου Κ2 που θα έχεις δει κιόλας τον άλλο που έπεσε κτλ.
Το airbag μπορεί να είναι ακριβό πολύ, αλλά όταν νιώσεις ότι σε παίρνει μαζί της η χιονοστοιβάδα τραβάς το μοχλό και ελπίζεις να μη σε ρίξει σε πέτρες-δέντρα κτλ. Στο 95% νομίζω ότι επιπλέεις με το abs airbag. Θέλει όμως αν το πάρεις μαζί με όλα τα άλλα βγαίνει γύρω στο 1000ρικο   
ναι ετσι ειναι ;) οσο για το χρηματικο κοιτα πως το υπολογιζω εγω,τι λεω....´αν παθω κατι δεν συγκρινεται σε καμια περιπτωση με τα 1000ευρω´ και ακομα ενα ´αν ζησω θα βγαλω απο τη δουλεια μου Χ ευρω,αν το Χ>1000ευρω τοτε airbag=yes,αν Χ<1000 τοτε airbag=no´ δηλαδη με λιγα λογια αν σκοπευω να βγαλω απο τη δουλεια μου σε ολη μου τη ζωη πανω απο 1000 ευρω τοτε πρεπει να το παρω το airbag,αν δεν προκειται να βγαλω απο τη δουλεια μου ποτε 1000 ευρω τοτε δεν θα το παρω το airbag

υγ.αληθεια γιατι δε μπορεις να κανεις quote?μηπως μπορεις να μου πεις με τι browser μπαινεις στο forum?

Offline miscelano

• Hero Member
πολυ ωραιο γκομενακι η elyse...

Offline sapounakis

• Full Member
  • **
παλι καλα που καποιος τα βλεπει τοο λινκ ειναι υπερπααγωγη το διηγηση ειδικα οταν τουσ βρηκαν ωσ αμορφη αμζα αλλα ολοι οι αλλοι ασχολουνται η με την αγνο η με το  τι εφαγαν σημερα και παπαριες  κατινιαρικαο θα στο κανουν το φορουμ ρεμπελε λεπιδα!     

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
δε πειραζει Κωστη ας ειναι καλα το facebook εκει θα μαζευε 100 likes το βιντεο