Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Συζητηση για τη χιονοστοιβαδα στη Βασιλιτσα 12/2/2012  (Read 26272 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vasilitsa freak

• Full Member
  • **
Κατ αρχήν Σταύρο να πω ότι εννοείται δε λαμβάνω αυτά που λες κακοπροαίρετα. Να πω επίσης ότι τις περασμένες μέρες Werner κτλ έριξαν τα φρύδια στο διπλό για να μη δημιουργηθεί πρόβλημα, για να είναι ανοιχτό το διπλό κανονικά. Ακόμη, το χιόνι που έπεσε προχθές ήταν βαρύ νοτισμένο και το χιόνι είχε κάτσει παντού. Πριν πάμε στην Κ2 είχα κάνει 15 κατεβασιές σε ότι πλαγιά υπάρχει στο βουνό, ακόμα και στο λούκι (το γνωστό που φαίνεται από το τριπλό) δεν έφευγε τίποτα.
Στην Κ2 λόγω μεγάλης κλίσης και λόγω του ότι έχει το σχήμα bowl-λούκι φεύγουν εύκολα κομμάτια. Οταν φρενάρω εκεί μέσα και στο παρελθόν φεύγουν κομμάτια. Και δε ξεχνάω πέρυσι με Ζιώγα που είχε φύγει όλη η πλαγιά (εκείνη τότε ήταν φονική χιονοστοιβάδα) απλώς πάλι καλά που κρατηθήκαμε πάνω.
Εγώ στην Κ2 μπήκα πρώτος, δεν φρέναρα ποτέ και πουθενά και βγήκα αριστερά στον αυχένα επίτηδες για προφύλαξη. Κατεβαίνει έπειτα ο Τάσος από τα βήματά μου και πέφτει (μεγάλο λάθος, θα μου πεις λάθος που έπεσε;;;) και κατεβαίνει στο καπάκι και ο Θανάσης με τα αγωνιστικά του πέδιλα (καταστροφή γιατί αναγκάζεται να πηδάει μέσα σε τόση πούδρα) και κατεβαίνει και από το κεντρικό σημείο στο λούκι, το χειρότερο σημείο από όλα ανάμεσα στο δέντρο και στο βράχο (από εκεί ξεκινάνε πάντα τα προβλήματα στην Κ2) και πέφτει και αυτός (επίσης λάθος). Αφού όπως είπε κάποιος, κάναμε ότι μπορούσαμε για να την κόψουμε, εεε, έφυγε και αυτή η ρημάδα!
Πριν από μας είχαν πάει 2 άτομα από τη δεξιά πλευρά της Κ2. Να προειδοποιήσω ότι όλη η δεξιά μεριά της πλαγιάς είναι έτοιμη να φύγει ανά πάσα στιγμή με το παραμικρό. Επειδή μετά το συμβάν πήγα στο συρόμενο να φέρω φτυάρι και έπειτα ξανακατέβηκα την Κ2 από τα δεξιά από τον αυχένα γι αυτό το λέω για τις έτοιμες "πλάκες" χιονιού! Κίνδυνος θάνατος στον επόμενο που θα μπει από εκεί!
Τέλος να πω ότι τη συμπεριφορά σε απάτητες πλαγιές και με χιονοστοιβάδες κτλ κτλ την ξέρω. Απλώς δεν την υιοθετήσαμε χθες καθόλου επειδή είχα τεστάρει όλο το υπόλοιπο βουνό και δεν έφευγε τίποτα. Στην Κ2 έφυγε επειδή την "πειράξαμε" υπερβολικά πολύ.
Και όλα αυτά που θα δω σε διάφορα φόρουμ να γράφονται περί "ανίδεοι", "άπειροι", "μάγκες" κτλ κτλ κτλ από ορισμένους παπάρες εμπειρογνώμονες, πείτε τους ότι τα ξέρω πολύ καλά όλα όσα λένε και να κοιτάξουν τη δουλειά τους.
Εγώ απλώς ανέβασα το βίντεο να δει λίγο ο κόσμος πως είναι να σε παίρνει χιονοστοιβάδα. Για μένα ήταν πρωτόγνωρη εμπειρία (να είμαι ΜΕΣΑ σε χιονοστοιβάδα, όχι απλώς να προκαλέσω).
Αυτά

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Stathikate tyxeroi. Kanoniste tin poreia sas gia na pinoume tsipoura gia polla xronia akoma.ego exo na po  oti yparxoun dyo tropoi na mathei kapoios,o enas einai o hard way,na prosexete.kai gia osous krinoun afstira as kanoun ena flashback na doun tin kampoura tous.tou xronou sxoli vounou oloi parea
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Sygnomi gia ta greeklish

Offline drbalm

• Sr. Member
Το επομενο μνμα με γκρικλισ θα στο διαγραψω :P 

Θεοδοση απο την στιγμη που το ανεβαζις το βιδεο δημοσια πρεπει να εισαι ετοιμος να ακουσεις και τις παπαριες μας. Κριμα που δεν ηταν πουδρα το χιονι.

Offline miscelano

• Hero Member
ακομα καλητερο απ τη σχολη βουνου ειναι ενα σακιδιο με abs... 8) 8) 8)

Offline vasilitsa freak

• Full Member
  • **
Θεοδοση απο την στιγμη που το ανεβαζις το βιδεο δημοσια πρεπει να εισαι ετοιμος να ακουσεις και τις παπαριες μας. Κριμα που δεν ηταν πουδρα το χιονι.
όταν μίλησα για εμπειρογνώμονες δεν αναφέρθηκα σε σένα Σταύρο. Ισα ίσα εσύ λες τη γνώμη σου σωστά και καθώς πρέπει. Είναι κάποιοι όμως που βλέπω τώρα σε άλλα φόρουμ που γράφουν τις κλασικές ιστορίες για αγρίους. Λες και δε ξέρω ότι πρέπει να κατεβαίνει ένας ένας την πλαγιά, λες και δε ξέρω ότι δεν κόβουμε την πλαγιά (που δεν την έκοψα στο κάτω κάτω της γραφής), λες και δε ξέρω ότι πρέπει να έχω αρβα-σοντα κτλ, λες και δε ξέρω ότι σε τέτοιες περιπτώσεις προτιμάμε αυχένες και όχι κέντρα λουκιών!
Ο τρόπος που θα το πεις μετράει, όχι αυτό που θα πεις. Εσύ τα λες μια χαρά, ορισμένοι άλλοι συνεχίζουν τις μαγκιές τους! να με λένε εμένα "μάγκα" που πήγα εκεί....

Offline miscelano

• Hero Member
γεια σου ρε τεο χαχαχχα

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
γεια σε ολους απο Αθηνα επιτελους,ειδαμε πρασινα δεντρα μετα το Δομοκο.
Το βουνο εχει παρα πολυ χιονι δε χρειαζεται να το αναλυσουμε αλλο αυτο,αυτο που πρεπει να ξαναπω ειναι οτι οπωσδηποτε οποιος παει πανω θα χρειαστει υπομονη και αλυσιδες και συνεση

Offline tirol

• Hero Member

Χρήστο αυτό με την σχολή βουνού έχει γίνει πολύ σπασαρχίδικο κλισέ τελευταία.
Δεν το λέω για σένα τωρα, ούτε για κάποιον άλλο, γενικά το λέω.
Βγαζοντας μια τετοια σχολή μην νομίζεις ότι γίνεται pro κάποιος. Στο δικό του μυαλό ίσως νομίζει ότι είναι ειδικός.
Η πρόβλεψη χιονοστιβάδας σε άγνωστο βουνό εκτός χιονοδρομικού είναι πολύ δύσκολο πράγμα.
Απλά στο χιονοδρομικό γνωρίζουμε τα σημεία και τα αποφεύγουμε.
Την καλύτερη πρόγνωση μπορεί να την κάνει μόνο κάποιος που έχει πολλά βιώματα από ένα βουνό, ίσως να ζει εκει, και ο οποίος παρακολουθεί τις καιρό καθημερινά και ξέρει την συμπεριφορά της κάθε πλαγιάς.
Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και 4-5 περιπτώσεις  που είναι νόμος για τις χιονοστιβάδες και μπορούμε απλά να τις εφαρμόζουμε κι εμείς με την λίγη εμπειρία.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member

Χρήστο αυτό με την σχολή βουνού έχει γίνει πολύ σπασαρχίδικο κλισέ τελευταία.
Δεν το λέω για σένα τωρα, ούτε για κάποιον άλλο, γενικά το λέω.
Βγαζοντας μια τετοια σχολή μην νομίζεις ότι γίνεται pro κάποιος. Στο δικό του μυαλό ίσως νομίζει ότι είναι ειδικός.
Η πρόβλεψη χιονοστιβάδας σε άγνωστο βουνό εκτός χιονοδρομικού είναι πολύ δύσκολο πράγμα.
Απλά στο χιονοδρομικό γνωρίζουμε τα σημεία και τα αποφεύγουμε.
Την καλύτερη πρόγνωση μπορεί να την κάνει μόνο κάποιος που έχει πολλά βιώματα από ένα βουνό, ίσως να ζει εκει, και ο οποίος παρακολουθεί τις καιρό καθημερινά και ξέρει την συμπεριφορά της κάθε πλαγιάς.
Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και 4-5 περιπτώσεις  που είναι νόμος για τις χιονοστιβάδες και μπορούμε απλά να τις εφαρμόζουμε κι εμείς με την λίγη εμπειρία.
pro δε γινεσαι αλλα πας ενα σκαλοπατι πανω,Κωστα εχεις κανει 2 σχολες και δε ξερω γιατι τα λες αυτα