Author Topic: Συζητηση για τη χιονοστοιβαδα στη Βασιλιτσα 12/2/2012  (Read 15155 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline papabill

• Συντονιστής
  • Hero Member
  • Ηπειρος
συμφωνώ σ΄αυτό που λέει tirol , προσωπικά δεν έχω παρακολουθήσει ποτέ καμιά σχολή βουνού (κακώς) , ούτε καν μαθηματα σκι (αυτοδίδαχτος είμαι) .Αν το έκανα σίγουρα θα ήμουν καλύτερος και στο άθλημα αλλά και γενικότερα στην συμπεριφορά μου στο βουνό, δεν αμφιβάλλω, αλλά όπως και ναχει το βουνό μαγκιές δεν σηκώνει όσο έμπειρος κι αν είσαι.

Offline papabill

• Συντονιστής
  • Hero Member
  • Ηπειρος
νομίζω blades αυτό το μήνυμα θέλει να περάσει ο τιρολ

Offline tirol

• Hero Member
pro δε γινεσαι αλλα πας ενα σκαλοπατι πανω,Κωστα εχεις κανει 2 σχολες και δε ξερω γιατι τα λες αυτα

απλά παίρνουμε κάποια πράγματα τα οποία είναι χρήσιμα μόνο αν τα εφαρμόζουμε εμπειρικά συνέχεια.
καλή η θεωρία, αλλά η εμπειρία είναι που μετράει.
π.χ ο Θεοδόσης νομίζω έχει μεγαλύτερη εμπειρία από άτομα που είδα σε σχολές.
και συνήθως στα φόρουμ (αλλού διάβασα) γράφονται θεωρητικές παπαρολογίες που οι ίδιοι δεν εφαρμόζουν ποτέ!

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
κοιτα,αλλοι πανε στη σχολη για να βαζουν φωτογραφιες στο facebook,αλλοι πανε στη σχολη για να εφαρμοσουν αυτα που μαθαν,τα εχεις δει αυτα τα προφιλ μαθητων,χωρις τη σχολη θα εισαι για παντα ενας τσοπανης ενω με τη σχολη μπορει  να εισαι τσοπανης αλλα μπορει  και να μην εισαι ;)
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
αυτα τωρα περι θεοδοση και οτι ζει στα γρεβενα και οτι εχει το βουνο διπλα και μπλα και μπλα και μπλα τα ακουω βερεσε. αμα δεις δε ξερει να κανει σκι(με ολο το συμπαθειο)βαζει το σωμα οσο πιο πισω γινεται και ειναι τεντωμενος σα κορδονι,αυτη η σταση που θα τον οδηγησει?αυτα δε τα γραφω για να τον μειωσω αλλα για να γινει καλυτερος(μη πειτε οτι τι λεω αφου ουτε εγω ξερω να κανω σκι,το ξερω και το λεω οτι δε ξερω να κανω σκι,ξερω σκι δε σημαινει ξερω να κατεβαινω την πιστα)

Offline drbalm

• Sr. Member
Δηλαδή πριν μερικά χρόνια που δεν υπήρχε η βιομηχανία των σχολών οι εξαίρετοι ορειβάτες που είχαμε στην χώρα τσομπάνηδες ήταν? Δεν νομιζω οτι παει ετσι, αντιθετα οι σχολες εχουν καταστρεψει σε μεγαλο βαθμο την συλλογικοτητα που υπηρχε στα βουνα πριν 15 χρονια. Τοτε δεν πηγαινες στο βουνο εαν δεν γινοσουν πρωτα ενεργο μελος της τοπικης ορειβατικης κοινοτητας για να σε παρουν οι παλιοι απο το χερι να σε ανεβασουν. Τωρα βλεπεις λιγο γιουτουμπ, διαβαζεις κανα φορουμ, πας με τον επισης αρχαριο φιλο σου και τρως την πατατα, μετα σκας το 400αρι, σε 4 καμουφλαρισμενα με ασφαλεια και χαχαχουχα σαββατοκυριακα νομιζεις οτι εμαθες το βουνο, ξαναπαιρνεις τον φιλο σου, ανεβαινεις στο βουνο και ξανατρως την πατατα!χαχα, και μετα σου μενει μονο το φεισμπου και τα φορα καλη ωρα :P

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Δεν διαφωνω οτι οι σχολες καταστρεψαν τη συλλογικοτητα ΑΛΛΑ ειναι οτι μπορεις να κανεις(εαν δεν εχεις διασυνδεσεις) για να μαθεις να μπουσουλας στα βουνα,σιγα σιγα αναλογα την επισκεψιμοτητα που εχεις στα βουνα σηκωνεσε στα 2 σου ποδια.Δειτε τον Γιωργο Κλαουδατο,4 χρονια στη Γαλλια εκανε και εφτασε στο επιπεδο που εφτασε,φαντασου τον χωρις την Γαλλια πως θα ηταν ;) .Τιρολ, αμα δε πηγαινες στη σχολη αναρριχησης και πες σου μαθαινε ο φιλος του *** να ασφαλιζεις πες μας τι θα γινοταν :D

Offline tirol

• Hero Member
αυτό λέω..ότι ένας τσομπάνης που ζεί χρόνια μόνιμα σε ενα βουνό μπορεί να ειναι ο καλύτερος οδηγός.
(Αν ζει και χειμώνα βέβαια εκει γιατί οι περισσότεροι κατεβαινουν χαμηλά .)
Στο εξωτερικό οι καλύτεροι οδηγοί βουνού είναι οι ντόπιοι απλά γιατί έχουν μεγαλώσει με το βουνό στο βουνό
ο Θεοδόσης τωρα την πάτησε σαν αρχάριος. γιατί κι ενας αρχάριος ξέρει ότι μετά από τόσες μέρες χιονόπτωση, έντονη χιονόπτωση και μέτρα χιονιού σε σύντομο χρονικό διάστημα , αποφευγεις τα εκτός με μεγάλη κλίση.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
2 πραγματα ειναι στανταρ.
1. Χωρις σχολη ή καποιον που πραγματικα μπορει να σου δειξει Σιγουρα θα μεινεις τσοπανης
2. Με τη σχολη δε σημαινει οτι εισαι PRO

Ρε παιδια το βουνο μιλαει μια αλλη γλωσσα,εμεις μιλαμε Ελληνικα,καλα?οκ μεχρι εδω. Ερχετε το βουνο μπροστα σου και αρχιζει και σου μιλαει στη δικη του γλωσσα,εσυ τι θα καταλαβεις?τ-ι-π-ο-τ-α γιατι δεν ξερεις τη γλωσσα αυτη.Αφου δε την εχεις μαθει-δεν την ξερεις.Σα να σου δινουν ενα βιβλιο στα Πορτογαλικα,μπορεις να το διαβασεις?οχι απλα,καπου πρεπει να πας να μαθεις την Πορτογαλικη

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
αυτό λέω..ότι ένας τσομπάνης που ζεί χρόνια μόνιμα σε ενα βουνό μπορεί να ειναι ο καλύτερος οδηγός.
(Αν ζει και χειμώνα βέβαια εκει γιατί οι περισσότεροι κατεβαινουν χαμηλά .)
Στο εξωτερικό οι καλύτεροι οδηγοί βουνού είναι οι ντόπιοι απλά γιατί έχουν μεγαλώσει με το βουνό στο βουνό
ο Θεοδόσης τωρα την πάτησε σαν αρχάριος. γιατί κι ενας αρχάριος ξέρει ότι μετά από τόσες μέρες χιονόπτωση, έντονη χιονόπτωση και μέτρα χιονιού σε σύντομο χρονικό διάστημα , αποφευγεις τα εκτός με μεγάλη κλίση.
οχι δεν ειναι οδηγοι βουνου γιατι απλα εχουν μεγαλωσει στο βουνο,κανουν αρκετα σεμηναρια για να γινουν οδηγοι,ειδικα στο εξωτερικο ετσι ειναι.Στην Ελλαδα συμβαινει αυτο,γνωριζουμε ολοι το ΕΚ,πανε κατι εκδρομες και ρωτησα τον Γ***** πως τους προστατευεις αυτους ολους?Μου ειπε οτι περνει κατι ντοπιους που ξερουν την περιοχη.Πιασ´τα ´βγο και κουρευτο.Δηλαδη αμα καποιος χτυπησει θα τον σωσει οτι ο οδηγος ξερει την περιοχη?

anything