Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Σχολή Αναρρίχησης Αρχαρίων Βράχου Οκτώβριος 2011 με τη σχολη Κοτρωναρος  (Read 49655 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tirol

• Hero Member
Σταύρο κι εμένα το comfort εκεί είναι...4+ . Άλλωστε μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει κάποια μεγαλύτερης δυσκολίας.
Σήμερα έβγαλα (και βγάλαμε) μια 5+ on sight και μια 6αρα με ένα σεκ. Απλά είναι ένα βήμα παραπέρα..
Το θέμα βέβαια ότι δεν έχω διάρκεια ακόμα τουλάχιστον. Μια μεγάλη διαδρομή συνεχόμενη 6αρα ή έστω 5+ δεν την έχω με τίποτα.
είναι όπως τα λές..θέλει σκαρφάλωμα και επαφή. Σήμερα ήταν η Τέταρτη φορά που σκαρφαλώναμε γενικά.

Βασικό επίσης..δεν ξέρω να πεφτω ακόμα! Πώς γίνεται η πτώση?

Σήμερα σκαρφαλώσαμε τις δύο 6αρες 2-3 στην βόρεια πέτρα και 16-17-18 στον Λιάγκο.
http://www.routes.gr/?Page=el/Climbing/Panoramas/Parnitha-Petra

Η μαλακία που έκανα και δεν ξανακάνω ,είναι ότι ανέβηκα ανασφάλιστος στην 17 για να περάσω το σχοινί top rope.

Offline tirol

• Hero Member
ο Πολιτης ειχε και την πρωτη ΑΛΗΘΙΝΗ πτωση κανα 3-4 μετρα ,ειχε παει να παρει ενα σετακι αφημενο απο καποιους μη θαραλεους και μολις το τσιμπησε ΚΛΑΤΣ κατω στην προηγουμενη ασφαλεια.αυτη την εικονα θα αργησω να την ξεχασω,η Ολγα τον ασφαλιζε,εγω κραταγα την Ολγα μη πεσει αυτη στα βραχια :laugh2: (ο Κοτρωναρος δε το διαβαζει το φορουμ οποτε δε πειραζει που τα λεμε αυτα εδω)

:laugh2:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Σταύρο κι εμένα το comfort εκεί είναι...4+ . Άλλωστε μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει κάποια μεγαλύτερης δυσκολίας.
Σήμερα έβγαλα (και βγάλαμε) μια 5+ on sight και μια 6αρα με ένα σεκ. Απλά είναι ένα βήμα παραπέρα..
Το θέμα βέβαια ότι δεν έχω διάρκεια ακόμα τουλάχιστον. Μια μεγάλη διαδρομή συνεχόμενη 6αρα ή έστω 5+ δεν την έχω με τίποτα.
είναι όπως τα λές..θέλει σκαρφάλωμα και επαφή. Σήμερα ήταν η Τέταρτη φορά που σκαρφαλώναμε γενικά.

Βασικό επίσης..δεν ξέρω να πεφτω ακόμα! Πώς γίνεται η πτώση?

Σήμερα σκαρφαλώσαμε τις δύο 6αρες 2-3 στην βόρεια πέτρα και 16-17-18 στον Λιάγκο.
http://www.routes.gr/?Page=el/Climbing/Panoramas/Parnitha-Petra

Η μαλακία που έκανα και δεν ξανακάνω ,είναι ότι ανέβηκα ανασφάλιστος στην 17 για να περάσω το σχοινί top rope.
εγω στο ειπα και πανω.δεν ηταν μαλακια που σκαρφαλωσες ανασφαλιστος,μαλακια θα ειναι αμα το ξανακανεις :laugh2: :laugh2:
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
το routes δινει στην 17 Π(πλακετα)+Φ,εσυ ειδες καμια πλακετα? ::)

Offline drbalm

• Sr. Member
ανεβηκες 15 μετρα 4αρι ανασφαλιστος?? Πλακετες δεν ειχε? Αφου εισαι εδω και γραφεις δεν εκανες μλκια, αν μπορεις αποφευγετε τα ομως τα φρεε σολο τωρα στην αρχη τουλαχιστον, εχεις και παιδι αν θυμαμαι καλα :laugh2:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
ανεβηκες 15 μετρα 4αρι ανασφαλιστος?? Πλακετες δεν ειχε? Αφου εισαι εδω και γραφεις δεν εκανες μλκια, αν μπορεις αποφευγετε τα ομως τα φρεε σολο τωρα στην αρχη τουλαχιστον, εχεις και παιδι αν θυμαμαι καλα :laugh2:
μαλακια μετρηση κανει το routes,τα 15 μετρα ειναι απο το χωμα,απο τα σπιτια του χωριου μη πω,τα πρωτα 4-5 μετρα ειναι αμα πεσεις δε θα παθεις τιποτα,σχεδον πεζοπορικα ειναι δηλαδη

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
αμα ειναι ετσι ρε παιδια να βαζουμε και το μονοπατι προσβασης μεσα που ειναι 500 μετρα να λεμε καναμε 515 μετρα αναρριχηση

Offline drbalm

• Sr. Member
Η πτωση... στην σπορ αναρριχηση ειναι μερος του παιχνιδιου και ειναι οκ, αν θελεις να σκαρφαλωνεις σε βουνα ομως καλο ειναι να μαθεις να μην πεφτεις. Ξερω αναρριχητη βετερανο με τρλεη δραση σε φαλακρο, λαιλια, αθω, μετεωρα, ολυμπο που μετα απο 35 χρονια αναρριχησης δεν εχει κανει καμια πτωση!
Στα σπορ οταν ειναι να πεσεις σπρωξε τον βραχο με τα ποδια, ο αναρριχητης δεν εχει να κανει πολλα, ο ασφαλιστης ειναι αυτος που παιζει σημαντικο ρολο στην πτωση, αναλογος το αναγλυφο του βραχου και ποσο πιο πανω ειναι ο επικεφαλης απο την πλακετα πρεπει να εχει και τα αναλογα λασκα στο σχοινι. googlare dynamic belay, ειναι πολυ σημαντικο, αν δεν υπαρχει παταρι απο κατω σου ή πολυ θετικος βραχος οσο περισσοτερα μετρα σε αφησει ο ασφαλιστης να πεσεις τοσο πιο ηρεμο φρεναρισμα θα εχεις στο σχοινι και με λιγοτερη ενταση θα χτυπησεις τον βραχο.

Δες ενω ειναι 2 μετρα πανω απο το τελευταιο φρεντακι ποσα μετρα πτωση τρωει, αν δεν ειχε καθολου λασκα το σχοινι το πιο πιθανο ειναι να επεφτε με φορα και με τα γονατα πανω στον βραχο-αν δεν ξυλονοταν το φρεντακι λογο δυναμης

Ακομα και στο τοπ ροπ αν εισαι βλακουλης χτυπας

Αυτη η σχισμη φαινεται να ειναι γυρω στο 4, πιανει πολυ καλα, ο μικρος θεωρωντας οτι το εχει το 4 μιας και πριν σκαρφαλωσε το 6 ειπε να μην βαλει ενδιαμεση ασφαλεια και ας ειχε παταρακι απο κατω....

Offline drbalm

• Sr. Member
τα βιντεακια τα βλεπετε εσεις? εγω παντως οχι