Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Σχολή Αναρρίχησης Αρχαρίων Βράχου Οκτώβριος 2011 με τη σχολη Κοτρωναρος  (Read 45664 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
Βαρασοβα τελος.Τωρα ειμαστε πολυ καλοι αναρριχητες ολοι και με τη βουλα που λεμε
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline tirol

• Hero Member

Offline tirol

• Hero Member
Τελειώνοντας αυτό το ΣΚ την σχολή και έχοντας σκοπό να συνεχίσω τις αναβάσεις ,
όχι μόνο σε σπόρ πεδία αλλά και σε παραδοσιακές/βουνίσιες διαδρομές, σκέφτομαι να μην αγοράσω "άσσο" σχοινί, αλλά δύο 1/2.
Δεν θα κάνω κατ'ευθείαν παραδοσιακές διαδρομές βέβαια, αλλά σκέφτομαι ακόμα και σε σπόρ πεδίο να χρησιμοποιώ 2 σχοινιά.
Με το ένα να μπαίνω στις μόνιμες ασφάλειες και με το άλλο να βάζω δικές μου (καρυδάκια,friends, ιμάντες κλπ).
Εκτός από πρακτική εξάσκηση θα έχω και μια έξτρα ασφάλεια ,
γιατί σε αρκετά σπόρ πεδία πολλές φορές η μια πλακέτα από την άλλη έχει αρκετή απόσταση.
Στην Βαράσοβα πχ, είδα διαδρομές με μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στις ασφάλειες.
Και εντάξει όταν η κλίση είναι κάθετη ή αρνητική..κάνεις μια ωραία και ανώδυνη πτώση.
Όταν η κλίση είναι θετική όμως (αυτό συμβαίνει σε εύκολες διαδρομές 4αρες), η πτώση είναι συνήθως επώδυνη.
Περισσότερο κατέθεσα τις απόψεις μου σαν ερωτηση προς τον drbalm. Σταύρο τι λές?
Όλα αυτά δεδομένο ότι δεν μπορώ να αγοράσω ένα μονό σχοινί και δυο διπλά αυτό τον καιρό.

Offline drbalm

• Sr. Member
Και εγω τους εχω περασει αυτους τους προβληματισμους. Για να κανεις βουνισιες διαδρομες καταρχην πρεπει να βρεις σχοινοσυντροφο. Οπωσδηποτε τις πρωτες φορες θα πας με καποιον με μεγαλυτερη εμπειρια απο εσενα που θα εχει και υλικα. Νομιζω οτι εινια καλυτερα να παρεις ενα ολοκληρο σχοινι τωρα και να συνεχισεις την προπονηση σε σπορ πεδια και αργοτερα αν πας στο βουνο και δεις οτι πραγματικα σου αρεσει και θελεις να το κανεις θα αγορασετε με τον σχοινοσυντροφο σου απο ενα μισο σχοινι ο καθενας να πηγαινετε βουνο.

Ασχετα με το ποσο εμπειρος εινια ο σχοινοσυντροφος σου σε μια βουνισια διαδρομη εχε υποψιν σου οτι και σαν δευτερος πρεπει να κατεχεις αρκετες γνωσεις και δεξιοτητες, οχι τοσο σε τεχνικες αναρριχησης αλλα κυριως σε χειρισμο υλικων. Σκεψου οτι αυτος που παει συνεχεια επικεφαλης κουραζεται πολυ περισσοτερο απο τον δευτερο, ειναι χρεος σου να εισαι πολυ γρηγορος στο χειρισμο υλικων(γειρισμα σχοινιων, αυτασφαλιση σου και βολικη θεση ασφαλισης). Αρα νομιζω οτι ειναι καλυτερα να παρεις ενα μονό σχοινι και να προπονηθεις πολυ σε σπορ πεδια.

Επισης τα μισα σχοινια λογο παχους ειναι πιο ευαισθητα απο τα ολοκληρα, καλα ειναι να αποφευγεις να τα χρησιμοποιεις εκει που δεν χρειαζεται.

Τελος, το να σκαρφαλωνεις διαδρομες με μικρη δυσκολια και αραιες πλακετες ειναι η καλυτερη προετοιμασια για το βουνο. Η ταχυτητα ειναι καθοριστικος παραγοντας ασφαλειας στην τραντ αναρριχηση, που σημαινει οτι δεν βαζω καρυδακια καθε 2 μετρα. Συνηθως βαζεις ασφαλεια πριν το κρουξ ή ανα τοσα μετρα οσα σου επιτρεπει το ψυχολογικο σου οριο(καλο ειναι για βαθνολογιες που τις "εχεις" αυτο το οριο να ειναι τουλαχιστον 5 μετρα, βασικα αν ειναι λιγοτερο μαλλον δεν την "εχεις" την βαθμολογια :P )

Offline tirol

• Hero Member
ωραία..ευχαριστώ για την βοήθεια..