Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Τοποθετηση ασυρματου αισθητηρα θερμοκρασιας στο αυτοκινητο  (Read 19816 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
ακομα δεν εκανα κατι, αυριο πιστευω θα ασχοληθω να τοποθετησω τον αισθητηρα, μαλλον καπου στον προφυλακτηρα θα τον βαλω.
σας ευχαριστω για τις συμβουλες
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
γνησιος νορβηγος εγινες :hehehe: :hehehe: :hehehe: αυτη η δουλεια πανω απο 15 λεπτα δεν διαρκει. και πολυ σου λεω.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
για να γινω γνησιος νορβηγος θα πρεπει να περασουν 3 μηνες  :hehehe:

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
λοιπόν το έβαλα το θερμομετρο στον προφυλακτήρα, ψιλοσωστά δείχνει και το καλώδιο ήταν κάπου εκεί στα 3μ. :)

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
εμ στα λεγα εγω. συνηθως το καλωδιο αυτων των θερμομετρων ειναι 3 μετρα.μου ηρθε τωρα μια αναμνηση πανω σ αυτο. οταν πρωτοβγηκαν αυτα τα θερμομετρα, ετρεξα στην κανιγγος που ειχε ενα μαγαζι με αυτα . και ημουν πολυ χαρουμενος που θα μπορουσα να μηδενιζω το θερμομετρο καθε μερα, γιατι μεχρι τοτε ανεβαινα καθε νυχτα στην ταρατσα βρεξει χιονισει με τον φακο και το μαγνητακι να κατεβασω τους δεικτες στο θερμομετρο μεγιστου-ελαχιστου. μιλαγε για εποχες νεας ερυθραιας αρχες της δεκκαετιας του 90.εκανα και μια περιποιημενη τρυπα στην κασα του παραθυρου για να περασω το καλωδιο μεσα. λιγο γκρινιαξε η μαμα μου, αλλα ηταν συνηθισμενη σε τετοια ηδη.  :hehehe: :hehehe: :hehehe:ειχα τον κλωβο στην ταρατσα μεσα τον αισθητηρα και το θερμομετρο κατω. και τα 3 μετρα του καλωδιου ηταν ισα ισα.

Offline sin12

• Newbie
Καλησπέρα, εδώ νέος χρήστης του συγκεκριμένου forum. Βρήκα ακριβώς το θέμα που έψαχνα. Έχω ενα ford ranger xlt του 2008 και ήθελα να του βάλω αισθητήρα εξωτερικής θερμοκρασίας. Επειδή κυνηγώ τα προϊόντα lidl τα οποία εμπιστεύομαι, πού και πού βγάζει ένα τέτοιο θερμόμετρο των 3,99 ευρώ το οποίο έχω δοκιμάσει σε σπίτι, αλλά πριν μια εβδομάδα αγόρασα ενα ΑΣΥΡΜΑΤΟ θερμόμετρο εσωτερικής/εξωτερικής θερμοκρασίας με ρολόι ημερομηνία κλπ της AURIOL το οποίο θέλω να τοποθετήσω στο αυτοκίνητο και να αποφύγω τα καλώδια.  Η απορία μου ήταν πού να τοποθετούσα τον εξωτερικό αισθητήρα ο οποίος είναι σε μέγεθος περίπου σαν 2 κουτάκια σπίρτα μαζί και λίγο περισσότερο. Νομίζω οτι μια κατάλληλη θέση είναι στο μπροστινό μέρος στο εσωτερικό της μάσκας κάτω ακριβώς απο τα φώτα ομίχλης μ.εσα στο σκληρό πλαστικό της μάσκας οπου υπάρχει ενα σημείο σαν φωλιά οπού εύκολα χωράει ο αισθητήρας με κατάλληλη στερέωση εκεί. Δύσκολο να βραχεί, και δεν έχει επαφή με το ηλιακό φως ή τον άνεμο απο μπροστά.
Προτείνετε να το περιτυλίξω με μια ταινία για αποφυγή υγρασίας 'η σκόνης;;;;;;;;;;;;;;; ή να το αφήσω ως έχει;;;;;

θα χαρώ για τα σχόλια σας ή την πρότασή σας.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
καλως ηλθες στο φορουμ και θα χαρουμε να συμμετεχεις και στ αλλα θεματα μας!!  το εσωτερικο του προφυλακτηρα δεν ξερω αν αεριζεται επαρκως. παλια που ειχα κανει δοκιμες σε παρομοιο σημειο αργουσε να δειξει μεταβολες στην θερμοκρασια. ενα καλο σημειο ειναι μπροστα απο το ψυγειο οπως δειχνω στις φωτο στην πρωτη σελιδα.καλου κακου τυλιξε τον αισθητηρα με μονωτικη ταινια .

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
Εγω πριν δυο μηνες παρηγγειλα απο ενα σαιτ ενα ομορφο φωτιζομενο με in out θερμοκρασια και ρολοι,το πληρωσα 35 ευρα,εδειχνε σωστα εβλεπες και το βραδυ,  αλλα μου ετρωγε την μπαταρια κουμπι που ειχε σε μια εβδομαδα 1,30 η μια, και το εβγαλα και πηρα προχθες απο το λιντλ το κλασικο που ειχα και παλια με 4 ευρα και η μπαταρια κραταει ενα χρονο,  τον αισθητηρα αυτη τη φορα τον εβαλα κατω απο τον εξωτερικο  καθρεπτη  ,πριν τον ειχα κατω απο τον προφυλακτηρα, αλλα το καλοκαιρι εδειχνε 50αρες απο την λαβα της ασφαλτου

Παντος καιρου και πασης ελλαδος

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
το κενο σημειο αναμεσα στο ψυγειο και την μασκα πιστευω ειναι το καλυτερο σημειο για θερμομετρο στο αυτοκινητο

Offline weatherlover

• Hero Member
  • snowguide.gr
To σκεφτηκα και εκει ,αλλα σε εκεινο το σημειο ειναι η τουρμπινα με την εξαγωγη και ανεβαζει πολυ θερμοκρασια σε εμενα
Παντος καιρου και πασης ελλαδος