Το φόρουμ μας εξελίχθηκε σε https://kairos.snowguide.gr/
 Επισκέψου το, επέλεξε πως θες να συνδεθείς - Facebook, Twitter, Google ή Yahoo ή Github - και πες τη γνώμη σου.

Author Topic: Τοποθετηση ασυρματου αισθητηρα θερμοκρασιας στο αυτοκινητο  (Read 20981 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr

πολλοι με εχουν ρωτησει ΠΟΥ ακριβως να τοποθετησουν εναν αισθητηρα θερμοκρασιας στο αυτοκινητο τους. απο την κατασκευη τους συνηθως οι αισθητηρες με καλωδιο τοποθετουνται απο τις εταιριες μεσα στους καθρεπτες . αν θελει κανεις να βαλει αισθητηρα ΜΕ καλωδιο ο καθρεφτης ειναι το καλυτερο σημειο στο αυτοκινητο.

τι γινεται ομως αμα θελουμε να τοποθετησουμε εναν ασυρματο αισθητηρα? εδω τα πραγματα διαφοροποιουνται γιατι αυτοι οι αισθητηρες

1ον  ειναι πιο ογκωδεις και δεν χωρουν μεσα στο κουτι του καθρεφτη και2ον δεν πρεπει να βραχουν γιατι απλα θα χαλασουν. θα εισχωρησει νερο μεσα στο κυκλωμα.

η ιδεωδης λυση κατα τη γνωμη μου ειναι να τοποθετηθει ο αισθητηρας, πισω ακριβως απο τη μασκα κοντα στο ψυγειο. θα χρειαστει αναλογα με τον τυπο του αυτοκινητου να βγαλουμε τη μασκα και καταληλλα αναλογα τον αισθητηρα η με συρμα η με τσερκια να τον στηριξουμε πολυ καλα. και ειμαστε ετοιμοι.

μεσα στο αυτοκινητο σε καταληλο σημειο που ΔΕΝ  θα χτυπαει αμεσα ο ηλιος βαζουμε και τον δεκτη.

upload images

στην παραπανω φωτογραφια φαινετα η εγκατασταση που εχω κανει εδω και 3 χρονια . ο αισθητηρας ειναι oregon scientific και το αυτοκινητο ford mondeo. o αισθητηρας δειχνει πολυ σωστα και με σταματημενο το αυτοκινητο. εδω δεν βρεχεται με τιποτα. καλη επιτυχια σε οσους ασχοληθουν .δεκτες παρατηρησεις και βελτιωσεις.

Offline papabill

• Hero Member
  • Ηπειρος
δεν βρέχεται ο αισθητήρας εκεί στο ψυγείο; κι εγώ ford έχω το focus  , είχα κάνει πατέντα με καλώδιο παλιά αλλά το βαρέθηκα και το πέταξα.

Offline papabill

• Hero Member
  • Ηπειρος
από θερμοκρασία, δεν επηρεάζεται απ΄το ψυγείο;

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
στο σημειο αυτο ο αισθητηρας φυσιεται συνεχεια. οταν κινειται το αυτοκινητο. οταν ειναι σταματημενο ισως δειχνει 0,5 με 1 βαθμο παραπανω.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
δηλαδη ο αισθητηρας ειναι διπλα στο ψυγειο?τοτε σιγουρα θα δειχνει πολυ παραπανω και οχι απλα μισο με ενα βαθμο παραπανω,MetFm τσεκαρισε το εαν θες το πρωι,κανε τη συγκριση με το μετεωρολογικο σου σταθμο στο σπιτι και αυτον του αυτοκινητου
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
εχουν τσεκαρισει απαντα. τι ετσι θα το ελεγα. αυτο το σημειο ειναι το καλυτερο.

Offline dz

• Hero Member
  • ΤρικαλοΓιάννενα
Εγώ αφού έπαθα έμαθα. Ο λόγος του MetFM ευαγγέλιο! Οταν μιλάει ο δεσπότης σωπάζουν οι παπαδες!
2B OR NOT 2B = FF

Offline mafia

• Hero Member
Εχω εναν με καλωδιο και μονο πριν ξεκινησω το καρο δειχνει σωστα!
Τον εβαλα εκει που δειχνει και ο metfm αλλα δειχνει οτι-ναναι μωλις ζεσταθει το μοτερ και το ψυγειο!
In a system that has destroyed all adventure, the only adventure left is to destroy the system.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
απο το ψυγειο η αποσταση ειναι 20 εκατοστα. ο ανεμιστηρας ειναι απο την αλλη πλευρα. παντως σε εμενα δειχνει πολυ σωστα. αλλιως θα το ειχα βγαλει.