Author Topic: Κατασκευή χιονοκουβέρτας  (Read 3922 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline vaggos

• Newbie
Κατασκευή χιονοκουβέρτας
« on: 14 Dec, 2015, 21:30:46 »
Μια ιδιαίτερα απλή κατασκευή. Θερμική αντίσταση που χωράει άνετα στο βροχόμετρο.

Την στήριξα σε τσέρκι που βίδωσε στον βροχόμετρο.
Αρχικά έκανα καλή μόνωση στο πάνω τμήμα του βροχόμετρου.

Στην πλευρά που θα ήταν η αντίσταση, 58 ωμ διπλή, έβαλα κομμάτι από πλακέτα για καλύτερη μόνωση αν και δεν είναι απαραίτητο.

Η πρώτη δοκιμή έγινε με παγάκια σε θερμοκρασία δωματίου. Σε μισή ώρα τα είχε τελειώσει. Η δεύτερη σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, γύρω στους 6 βαθμούς. Μετά από τρία λεπτά, άρχισαν τα παγάκια να λιώνουν. Η συνέχεια περιλάμβανε σκληρό crash test. Δοκιμή στην κατάψυξη στους -18 βαθμούς. Στα πέντε λεπτά, είδα ότι το μπολάκι από κάτω άρχισε να μαζεύει νερό.

Οπότε άρχισε η συναρμολόγηση.
Υπολόγισα με ακρίβεια που πρέπει να στηθεί η πρόσθετη κατασκευή, ώστε και να κλείνει το βροχόμετρο και να μην επηρεάζει τα κουταλάκια.

Ακολούθησε η τοποθέτηση.

Ταχτοποιήθηκαν τα καλώδια, κόπηκαν τα περιττά και μπήκε θερμοσυγκόλληση στα καλώδια τις αντίστασης για προστασία και από κάτω για να σταθεροποιηθούν τα καλώδια.

Η τροφοδοσία (220 220) γίνεται από τροφοδοτικό στα 12 volts, από διπλανή παροχή. Ο διακόπτης υπάρχει σε κοινόχρηστο χώρο στο ισόγειο και είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί η παροχή ρεύματος με wifi. Το βροχόμετρο είναι στον 3 όροφο. Τα του ρεύματος, μπήκαν σε ηλεκτρολογικό κουτί.
« Last Edit: 14 Dec, 2015, 21:33:17 by vaggos »

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
Re: Κατασκευή χιονοκουβέρτας
« Reply #1 on: 14 Dec, 2015, 21:44:04 »
ευγε. πολυ καλο. το μονο που λείπει ειναι να δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες.ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας.

Offline vaggos

• Newbie
« Reply #2 on: 14 Dec, 2015, 21:57:35 »
Αν είχαμε και χιόνι. Next year.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
« Reply #3 on: 14 Dec, 2015, 22:00:29 »
2 αντιστασεις σε σειρα φανταζομαι. που βρηκες τετοιες αντιστασεις; θυμηθηκα τα νεανικα μου χρονια με τους ραδιοσταθμους, που οταν βλεπαμε τηλεοραση στο δρομο μονο η οθονη και το κουτι εμενε :hahaha: :hahaha:

Offline vaggos

• Newbie
« Reply #4 on: 14 Dec, 2015, 22:11:13 »
Όχι παράλληλα είναι.

Και εσύ με τη σειρά σου μου θύμισες κάπου το 74 που είχε τρέλα όλος ο κόσμος με ερασιτεχνικούς στα Μεσαία. Σε σασι από ταψί. Λαμπάτους φυσικά. Αν θυμάμαι καλά οι λάμπες ήταν 806 και xlx. Πάνε χρόνια από τότε. Και κεραία πάνω απο 80 μέτρα.
« Last Edit: 14 Dec, 2015, 22:25:00 by vaggos »

Offline meteoippol

• Newbie
« Reply #5 on: 30 Dec, 2015, 15:12:00 »
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους, επειδή με ενδιαφέρει η κατασκευή θα ήθελα κάποιες πληροφορίες

Θερμική αντίσταση που χωράει άνετα στο βροχόμετρο.

Στην πλευρά που θα ήταν η αντίσταση, 58 ωμ διπλή,

1) Μπορείς να μας πεις περισσότερα για την αντίσταση; Είναι βατική; 58 ohm στα πόσα watt; Επίσης σε ποιο κατάστημα μπορώ να τη βρω; (βενιέρη , κατουμά , μαρκίδη, τριδήμα κλπ). Εάν μπορείς μου στέλνεις link με τον τύπο της  ή το κατάστημα με προσωπικό μήνυμα, εάν δεν επιτρέπεται δημοσίως

2) Τι θερμοκρασία εκτιμάς ότι αναπτύσσεται στην επιφάνεια της αντίστασης περίπου (~10 βαθμοί, > 50 βαθμούς ); Μπορεί να μας λιώσει τα πλαστικά μέρη του βροχομέτρου;

3)

Αρχικά έκανα καλή μόνωση στο πάνω τμήμα του βροχόμετρου.
 έβαλα κομμάτι από πλακέτα για καλύτερη μόνωση αν και δεν είναι απαραίτητο.

Γιατί έκανες μόνωση; Για να μην έχεις απώλειες θερμότητας ; Η μήπως για να προστατέψεις τα πλαστικά από υπερβολική θερμότητα;

4)

Η τροφοδοσία (220 220) γίνεται από τροφοδοτικό στα 12 volts, . Ο διακόπτης υπάρχει σε κοινόχρηστο χώρο στο ισόγειο και είναι δυνατόν να ενεργοποιηθεί η παροχή ρεύματος με wifi.

Δεν κατάλαβα, τελικά η τροφοδοσία είναι 220V ή 12 V; Χρησιμοποιείς αυτομετασχηματιστή; Μπορείς επισης να μας πεις πως ενεργοποιείται μέσω wifi η παροχή

5) Τέλος ενόψει του επικείμενου χιονιά, ελπίζω να μας πεις εντυπώσεις

Συγγνώμη αν σας κούρασα,  εύχομαι  να έχουμε Καλή Χρονιά με Υγεία !

Offline vaggos

• Newbie
« Reply #6 on: 30 Dec, 2015, 21:41:43 »

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά.
Ένα ένα.
1. Η αντίσταση είναι αν θυμάμαι καλά είναι 15w 47 Ω J και μπορείς να την βρεις σε οποιοδήποτε απο τα μαγαζιά που ανέφερες. Εγώ έστειλα κάποια που θα πήγαινε στον Μαρκίδη και μου τις έφερε ζητώντας την με τα ωμ.
Δοκίμασα με την μία, αλλά το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε. Λαμβάνοντας υπόψιν ότι χρειάζεται να λειτουργήσει όταν η θερμοκρασία είναι στους μηδέν βαθμούς και παρακάτω, χρησιμοποίησα και την δεύτερη.

2. Η θερμοκρασία που ανέπτυξε σε θερμοκρασία δωματίου ήταν 49 βαθμοί. Στους -18 βαθμούς που έκανα το τέστ, δεν μέτρησα την θερμοκρασία. Σαφώς θα ήταν πολύ παρακάτω.

3. Ευνόητο ειναι και για τους δύο λόγους.

4. Όταν λέμε 220 220, εννοούμε σαφώς 220. Μόνο που στους κήπους, χρησιμοποιούν ειδικούς μετασχηματιστές 220 220 για την αποφυγή ηλεκτροπληξίας. Εγώ είχα πρόχειρο έναν μετασχηματιστή με αλλαγή στις τάσεις και χρησιμοποίησα αυτόν. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις έναν απλό μετασχηματιστή χωρίς κυκλώματα προστασίες κλπ 220 / 12.
Ελπίζω να λύθηκαν οι απορίες σου.
Καλή χρονιά.

Offline blades

• Administrator
  • Hero Member
« Reply #7 on: 30 Dec, 2015, 22:28:50 »
Καλησπέρα, επειδή παρακολουθω το θέμα να πω οτι επιτρέπονται τα links και οι διαφημίσεις καταστημάτων, βρισκόμαστε σε δημόσιο ανοιχτο φόρουμ. Καλή χρονιά επι τη ευκαιρία
Υπομονή, οι βάρβαροι έχουν ημ.λήξης.

Offline meteoippol

• Newbie
« Reply #8 on: 30 Dec, 2015, 23:22:17 »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις, με καλύψατε. Ενημερωτικά η χιονοκουβέρτα του davis  είναι 24w , δουλεύει στα 24 volt, και όταν φθάνει τους 43 °C κλείνει με θερμοστάτη

Offline vaggos

• Newbie
« Reply #9 on: 31 Dec, 2015, 09:59:53 »
Εμένα κλείνει πατώντας απαλά τον διακόπτη του ρεύματος.
Το να μπει ένα θερμοστάτης είναι ιδιαίτερα απλό. Όσοι όμως έχουν χρησιμοποιήσει χιονοκουβέρτα στον Davis, απλά δεν έμειναν ευχαριστημένοι με το αποτέλεσμα. (Εγώ ακόμα δεν ξέρω).
Και κάτι τελευταίο.
Πόσο έχει μια χιονοκουβέρτα στον Davis;
Εμένα ένα ευρώ. Όσο κόστισαν οι αντιστάσεις.
Και είχα και την χαρά της δημιουργίας έστω με την απλή αυτή κατασκευή.
Καλή χρονιά.

anything