Author Topic: το ιδιομορφο κλιμα της δυτικης χαλκιδικης.  (Read 292 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline weatherlover

• Hero Member
Καλα χριστουγενα παιδια και καλη χιονισμενη χρονια να εχουμε,εστω στο αλλο μισο του χειμωνα που μας εμεινε.Λοιπον επειδη εχω πιασει τα πρωτα ηντα (αν και δεν μου φαινεται χεχεχεχε,κανω υγιεινη ζωη πινω ενα μπουκαλι βοτκα στην καθισια και καπνιζω 2 πακετα τσιγαρα),,,και ασχολουμαι απο πιτσιρικας με τον καιρο μου το κολησε το μικροβιο ο πατερας μου ψαρας γαρ στο επαγγελμα,εχω ζησει ολους τους χιονιαδες ,επαφη με πρωτο χιονια που θυμαμαι το 1973.Η χαλκιδικη εχει το πλεονεκτημα να ειναι παντος καιρου,δηλαδη,με χιονια θεσσαλονικης χιονιζεται καλα μεχρι σωζοπολη αντε και μεχρι νεα πλαγια (μιλαμε για εντονη κακοκαιρια) απο εκει και μετα μουδανια ποτιδαια μεχρι και τα ποδια χιονονερο η κανενα πασπαλο πιο νοτια.Αιτια πιστευω ειναι ο βορειοδυτικος που πιανει οριακα τα παραλια μεχρι τα πλαγια,μετα εξασθενει και χανει σε θερμοκρασια. Τωρα σε προσηνεμο καιρο σποραδων, πηλιου,βορειας ευβοιας κυριολεκτικα θαβεται κασσανδρα,σιθωνια και αγιο ορος και η ανατολικη χαλκιδικη λιγοτερο,  ο λογος η πιο ανατολικη συνιστωσα του ανεμου που φυσα απο θαλασσα. Απο ποτιδαια μουδανια και βορειοδυτικοτερα πασπαλα η τιποτα ,παλι απεξω τα μουδανια. Σε προσηνεμο καιρο ατικοβοιωτιας και νοτιας ευβοιας στρωνει λιγο χιονακι στις μυτες των ποδιων και απο εκει και πανω τα ξερετε τα σιχαμενα ξεροβαρδαρο και γυαλια ηλιου.  παλι απεξω τα μουδανια.  Δεν μιλαω για βορεια χαλκιδικη εκει εναι ορεινα και ισχυουν αλοι κανονες.  Συμπερασμα δικο μου ,επειδη δεν εχω χασει κανενα χιονια και πλουτιζω τις ερασιτεχνικες γνωσεις μου λεω...Η  δυτικη χαλκιδικη σε μια αποσταση 20 χιλιομετρων,απο νεα πλαγια μεχρι και τις φωκιες για να δει καλο χιονι πρεπει να κατεβει ο βορειος μαζι με τον νοτιο πολο και ολος ο υετος του αιγαιου μαζι με τα χταποδια και τα καλαμαρια του.Δηλ.δεν στρωνεται καλο χιονι με τιποτα ,μονο το 1988 εστρωσε 30 ποντους και σε μια μερα εγινε χλαπατσα ,ενω θεσσαλονικη το κρατησε μεχρι χριστουγεννα.Ζω δηλαδη σε μια απο τις πιο αχιονες περιοχες της ελλαδας αν και ειναι βορεια,  αλλα εχει το καλο οτι σε 15 λεπτα το βλεπεις και χωνεσαι βαθια μεσα στο ασπρο ειται πας βορεια ειτε νοτια ειτε ανατολικα..ΑΥΤΑ.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
xroνια πολλα και πολυ ωραια αυτα που μας εγραψες.απο το 88 δεν εχεις καμια φωτογραφια? αν και πιστευω οτι αν χιονιστουν τα νεα πλαγια θα χιονιστουν και τα μουδανια σε 8 χιλιομετρα αποσταση.

Offline weatherlover

• Hero Member
Δυστυχως οχι,αλλα ευτυχως το 88 ημουν θεσσαλονικη και εζησα ολη αυτη την χιονοκαιρια απο την αρχη μεχρι το τελος της.Για τα μουδανια το 88 μου ειπε η κυρα μου τι εγινε, φωτο εχει αλλα τοτε μονο σε χαρτι ειναι οι φωτογραφιες,δεν ειχαν  ουτε κινητα ουτε καμερες.Εδω ειμαι απο το 1999 και απο τοτε εχω να δω χιονι βαθυ και αφρατο.Για το 2001 ,κι ομος μεχρι τα νεα πλαγια στρωμενο χιονι και παγωμενος βαρδαρης και μουδανια πολυ πιο λιγο χιονι οχι στρωμενο ξερεις δενδρα χορτα ,σκεπες τα κλασικα ασθενης αλλα παγωμεμενος βαρδαρης,και ολα αυτα σε 8 χιλιομετρα αποσταση.Μακαρι να κανει ενα τετοιο και ας ειναι μεχρι τα νεα πλαγια κοντα ειναι,αλλα να σου φυγει και η απορια.Εγω εχω παθει πλακα με αυτη την περιοχη οσο μου αρεσει το χιονι τοσο σε αχιονη πολη πηγα χαχαχα

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
ενταξει. δεν ειμαστε και τελειως αχιονοι. αλλα σε σχεση με την υπολοιπη χαλκιδικη ειμαστε. αυτη τη φωτο απο τα μουδανια του 88 θα την ηθελα. βγαλτη με το κινητο και ανεβασε την. πολυ ωραιες πληροφοριες ολες αυτες. βεβαια σε καταιγιδες δεν υστερουμε καθολου.ψαχνω πολυ για φωτογραφιες με χιονι απο τα μουδανια.

Offline MetFM

• Hero Member
  • snowguide.gr
το 1999 ποτε χιονισε στα μουδανια? εχεις φωτο εστω και χαρτινη?

μετ.σταθμοί

Αβδέλλα Γρεβενά Δίστρατο Ιωάννινα Νέα Μουδανιά Χαλκιδική Πάδες Ιωάννινα Θούριο Ορεστιάδα

κάμερες

Αβδέλλα Δίστρατο ρομποτική Νέα Μουδανιά Πάδες Θούριο Αρχείο Βασιλίτσας 2013 Αρχείο απο όλες τις κάμερες